Fanii sărbătoresc 91 de ani de la înființarea clubului Rapid prin reeditarea finalei Cupei României cu Petrolul din 1995

• Finala Cupei României dintre Petrolul și Rapid s-a disputat pe 21 iunie 1995 pe fostul „23 August” și s-a încheiat cu victoria prahovenilor în urma loviturilor de departajare: 1-1 după 120 de minute, 5-3 după penalty-uri.
  • Un moment tragic s-a consumat 10 ani mai târziu, când, la reeditarea amicală a partidei din ’95, arbitrul Zoltan Erdei a facut infarct la vestiare, după terminarea meciului, si a decedat la spital.

Echipele de old-boys ale cluburilor Petrolul Ploiești și Rapid București vor disputa, duminică, de la ora 19:00, pe Stadionul Ilie Oană, un meci ale cărui încasări din bilete vor fi donate în scop caritabil. Ambele echipe vor juca și câte o repriză de 30 de minute împotriva echipei naționale a artiștilor.

Miercuri, 25 iunie, de la ora 20:00, cu ocazia împlinirii a 91 de ani de existență ai Rapidului, pe Stadionul Giulești va avea loc reeditarea Finalei Cupei României din 1995 dintre Petrolul și Rapid. Pe teren se vor afla componenții celor două echipe implicate, Rapid și Petrolul.

Biletele se vor pune în vânzare la Fanshop Rapid (Stadionul Giulești), încasările urmând a fi folosite de Fotbal Club Rapid în procesul aflat pe rolul Triubunalului de arbitraj sportiv.

Echipele de start din 1995:

Rapid: Toader – Matei, Bealcu, Vameșu, Cezar Zamfir, T. Curt, Chebac, Lupu, Constantinovici, Vlădoiu, I. Chiriță (au mai jucat Mutică și Frunză).
Antrenor: Sorin Cârțu

Petrolul: Preda – D. Chiriță, O. Grigore, Răchită, Bălăceanu, Leahu, Grama, Pârlog, Abăluță, Zmoleanu, Zafiris (au mai jucat Baștină și Andreicuț).