Fanii lui Dinamo își recunosc vina! Cum vor suporterii să achite amenda primită de club după scandările xenofobe de la meciul cu Iași

Clubul Dinamo a fost sancționat cu o penalitate sportivă de 10.000 de lei de către Comisia de Disciplină a FRF, după incidentele de la meciul cu CSMS Iași, din etapa a XX-a a Ligii I. Dinamo a terminat la egalitate, joi, pe teren propriu, scor 0-0, cu formația CSMS Iași, în ultimul meci al etapei a XX-a a Ligii I, în care arbitrul Iulian Călin a întrerupt partida pentru zece minute în prima repriză din cauza scandărilor xenofobe ale suporterilor dinamoviști. Centralul a întrerupt meciul în minutul 33 și a trimis jucătorii la vestiare.

Suporterii dinamoviști își recunosc vina și doresc să plătească din banii lor amenda primită de club. Astfel, liderii Peluzei Cătălin Hîldan au postat un mesaj pe pagina de Facebook prin care îi îndeamnă pe fanii posesori de abonamente să-și cumpere și un bilet la următorul meci de acasă pentru a putea achita amenda.

„Pentru următorul meci disputat in Stefan cel Mare , rugăm toți posesorii de abonamente să iși achizitioneze și un bilet …Este modalitatea de a plăti simplu , amenda primită de club, DIN CAUZA NOASTRĂ‚, pentru scandările repetate de la meciul cu Iașiul !!! Sperăm să o faceți cu drag , fără a mai cauta scuze sau vinovați !!! Hai Dinamo !!!”, a fost mesajul postat pe pagina de Facebook a PCH.

Publicat: 06 12. 2015, 09:43
Actualizat: 06 12. 2015, 09:44