Explicație incredibilă a reprizei de vis a Rapidului:** „Niciodată nu mi-a plăcut să joc cu tricoul ăla!” Schimbarea care i-a rezolvat lui Sabău încă o problemă

Atacantul Baze Ilijoski a marcat primul gol în campionat pentru giuleșteni, după ce, din superstiție, și-a schimbat numărul de pe tricou
Macedoneanul urăște cifra 9, considerând că-i aduce ghinion, și a ales numărul 88 pentru că acesta simbolizează infinitul!

În minutul 56 al meciului Petrolul – Rapid, scor 0-0, Ilijoski era schimbat de Sabău din cauza ineficienței de care a dat dovadă. Nemulțumit de prestația sa, atacantul a șutat cu ură într-o sticlă cu apă, iar după meci a găsit sursa ghinionului care îl urmărește: numărul de pe tricou. „Niciodată nu mi-a plăcut să joc cu «9» pe spate. Mi-a adus ghinion și la «națională» și acum. Numărul meu norocos e 10, dar la Rapid e deja al lui Herea, așa că m-am mulțumit cu ce mi s-a dat, dar în aceeași seară a meciului cu Petrolul mi-am zis că nu mai pot continua așa”, a mărturisit ieri Ilijoski. Astfel, macedoneanul a surprins audiența sâmbătă seara, când a apărut cu numărul 88. Atacantul, care nu marcase decât un gol pentru Rapid, în opt meciuri oficiale, spera să spargă ghinionul și în Liga I.

Superstiție cu acoperire

Calculele i-au ieșit imediat pentru că, în ciuda prestației modeste din prima repriză cu CFR, Baze a fost cel care a dat startul revenirii giuleștenilor de după pauză. A marcat în minutul 49, alergând apoi foarte mult pentru a participa la acoperirea deficitului de un om pe care Rapid îl avea. Ghinionul se risipise, dar în mintea tuturor stătea, în mod cert, o întrebare: „De ce 88?

Răspunsul a venit prompt, de la macedonean, prin intermediul ProSport. „Eu m-am gândit inițial doar să scap de numărul 9. Dar am găsit rapid simbolistica cifrei 8. Dacă-l răsturnăm, reprezintă infinitul, nu? Eh, imediat mi-a dat un sentiment de putere, m-a entuziasmat și asta s-a văzut și pe teren. Unde mai pui și că celelalte două goluri le-a dat Grigore, care are joacă cu «opt»!”, a spus pe un ton fericit Ilijoski, iar apoi a promis că acesta nu va fi singurul său gol din
acest tur.

S-a văzut că nu am avut niciun conflict cu Sabău. Păi aș mai fi jucat 90 de minute, dacă l-aș fi înjurat pe antrenor? Au fost doar invenții
Baze Ilijoski, atacant Rapid

O dată cu golul înscris sâmbătă, o bună parte a presiunii care apăsa pe umerii mei s-a evaporat. Cu atât mai mult cu cât am câștigat!

16 goluri a marcat Baze Ilijoski în sezonul trecut. 10 pentru Metalurg Skopje și șase pentru FC Brașov. La ambele echipe a purtat numărul 10

Publicat: 27 08. 2012, 08:31
Actualizat: 27 08. 2012, 08:52