EXCLUSIV | Rebelul Kepa, prin ochii lui Duckadam: „Îl dădeam afară din club sau plecam eu! Dacă nu ai cei 7 ani de-acasă…” Reacție tăioasă a fostului mare portar

Helmut Duckadam a comentat la ProSport LIVE gestul portarului de la Chelsea, spaniolul Kepa, cel care l-a sfidat pe italianul Maurizio Sarri în prelungirile meciului pierdut la loviturile de departajare, 3-4 cu Manchester City, în finala Cupei Ligii Angliei, partidă disputată duminică, pe Wembley.

Da, am văzut ce s-a întâmplat. Nu ai ce să comentezi. În al doilea minut îl dădeam afară din club sau plecam eu ca antrenor. Mi s-a părut jenant. Am mai auzit de jucători de câmp care mai făceau figuri că nu vor să iasă, că nu știu ce. Nu sunt de acord cu astfel de lucruri, să nu ieși de pe teren. Poți să valorezi 75 de miliarde, nu milioane de euro. Nu există așa ceva. E o lipsă de bun simț, de educație. Poți să ai toți banii din lume, dacă nu ai cei 7 ani de acasă, nu mai contează. Din punctul meu de vedere, Kepa trebuie vândut în a treia secundă”, a spus Duckadam, la ProSport LIVE.

Manchester City a câștigat Cupa Ligii Angliei, 4-3 (0-0) la loviturile de departajare cu Chelsea, într-un meci marcat de VAR și atitudinea sfitădoare pe care Kepa Arrizabalaga (24 de ani), cel mai scump portar din istorie, a avut-o față de Maurizio Sarri (60 de ani) înaintea executării penalty-urilor, când ibericul a refuzat pur și simplu să iasă pe teren.

Publicat: 25 02. 2019, 19:19
Actualizat: 25 02. 2019, 19:22