EXCLUSIV | O analiză obiectivă a echipelor românești, după jocurile din turul 2 al Europa League: „Eu cred în calificarea Viitorului”

Echipele românești au avut parte de o seară dificilă în Europa League, iar Cosmin Bărcăuan a analizat, în direct la ProSport Live, prestația celor trei echipe: FCSB, Craiova și Viitorul.

Despre FCSB: „Eu cred că jucătorii nu s-au dus concentrați 100%. De asta nu s-au găsit între ei în prima repriză. Contează cel mai mult scorul, chiar dacă jocul n-a funcționat în prima repriză. E un 3-0 care le dă speranțe. Orice jucător trece prin perioade mai bune și prin perioade mai puțin bune. Dennis Man trece printr-o perioada mai grea. Patronul (n.r Gigi Becali) pune presiune pe el și cred că foarte bine face. Contează mult discursul antrenorului, atunci când un jucător trece printr-o perioadă mai slabă. Pe mine m-a ajutat mult Ioan Andone când eram la Dinamo. În cazul lui poate fi vorba și de oboseală: fizică și psihică. E nevoie de încredere, pentru că Man are niște calități foarte bune. Cred că va trece cu brio prin acest moment greu”, a spus Cosmin Bărcăuan, la ProSport Live.

Despre Craiova: „Craiova trece printr-o perioadă bună, n-a pierdut niciun meci în acest sezon. Meciul cu Honved a fost unul dur, pe contre, cu o accidentare destul de serioasă (n.r Bancu s-a ales cu arcada spartă). E un 0-0 care dă speranțe Craiovei pentru meciul retur. N-au reușit să înscrie, dar nici n-au luat gol. Trebuie să pregătească meciul retur pentru o apărare bună și evident să se califice. Avem nevoie de calificare. Trebuie să pregătească jocul foarte bine. Cât timp echipa n-a pierdut niciun meci, nu înțeleg de ce lui Papură i se cere demisia. Echipa merge, e bine, celelalte probeleme nu le cunosc”, a spus Cosmin Bărcăuan, la ProSport Live.

„Eu cred în calificarea Viitorului”

Despre Viitorul: „Nu s-au mobilizat foarte bine, n-au fost concentrați. De aici și golul primit foarte repede. A fost o primă repriză cu foarte multe greșeli în zona defensivă. S-au creat niște spații acolo, adversarii au știut să profite de lucrul ăsta. A doua repriză a fost mai bună. În fotbal se mai întâmplă. Pot să spun că a fost un accident. Așa cum ne-a învățat Hagi prin jocul Viitorului, un joc mereu bun, se mai întâmplă să ai o primă repriză mai grea. În fotbal se mai întâmplă. În meciul retur va fi cu totul și cu totul altceva. Hagi va juca în 4-3-3 și în retur, nu e ușor să schimbi sistemul la fiecare meci, în funcție de adversar. Sunt cazuri când într-un meci, din 4-3-3, îl transformi în 4-2-3-1. În meci! În funcție de rezultat.

Jocul Viitorului nu a fost catastrofal. De un an de zile, Viitorul ne dă un joc bun. Au plecat foarte mulți jucători, nu e ușor să găsești jucători într-un timp atât de scurt. Sunt convins că vor apărea jucători, dar e nevoie de puțin timp. O să vedeți că meciul din retur nu va avea nicio legătură cu meciul din tur. Chiar dacă Gent are jucători valoroși, eu cred în calificarea Viitorului”, a spus Cosmin Bărcăuan, la ProSport Live.

Craiova a remizat cu Honved Budapesta, scor 0-0, după un meci în care ambele formații au ratat ocazii importante. Oltenii puteau da lovitura pe final, prin Kelic, dar fundașul a trimis puțin peste poartă, din câțiva metri. FCSB s-a impus cu 3-0 la Erevan, însă toate golurile au venit după pauză. În prima parte, vicecampioana României a fost chinuită serios de Alashkert. Viitorul a cedat categoric în fața lui Gent, scor 6-3, însă Hagi speră într-o „remontada” la Ovidiu.

Publicat: 26 07. 2019, 11:20
Actualizat: 26 07. 2019, 11:25