EXCLUSIV | Grigoraș a plecat de la ASA! Schimbarea lui Mutu i-a fost fatală. Cum a pierdut Grigoraș „vestiarul” în minutul 60 al meciului cu CFR

• ASA și Petre Grigoraș au reziliat contractul în această după amiază. Se pare că motivul a fost că antrenorul nu a mai fost dorit de jucători.
  • Mutu „a luat foc” în momentul schimbării, fiind vizibil nemulțumit de faptul că Grigoraș a decis să-l scoată din teren, după o oră de joc.
  • Atacantul a avut singurele șuturi pe poartă ale ASA-ului, a reușit două driblinguri și a pierdut cinci mingi.
  • Stăncioiu a vorbit și el despre „decizii greșite” luate în timpul meciului cu CFR.
  • La meciul cu Botoșani, pe banca ASA-ului va sta Fekete Carol, cel care a mai asigurat interimatul și după plecarea lui Bergodi

Oficialii ASA-ului și Petre Grigoraș au decis, în urmă cu câteva minute, să rezilieze contractul. Astfel, antrenorul pleacă de la ASA, după doar două meciuri, pierdute cu 0-1, în care șansele de play-off s-au diminuat considerabil, dar în care a pierdut și încrederea jucătorilor. Unul dintre motivele încetării contractului a fost schimbarea lui Adrian Mutu, la meciul cu CFR, care l-a supărat atât pe atacant, cât și pe colegii acestuia.

Mutu: „Mă scoate când am început să joc”

Adrian Mutu a fost din nou titular într-un meci oficial după 78 de zile. Ultima dată când a prins fluierul de start pe teren se întâmpla pe 5 decembrie, la meciul dintre Pune City și Chennaiyn FC, în India. Atacantul a fost schimbat după 60 de minute, iar decizia lui Grigoraș nu l-a mulțumit deloc. Mutu i-a strâns mâna antrenorului, dar și-a manifestat supărarea către secunzi și restul jucătorilor de pe bancă. Reacția sa nervoasă au observat-o și spectatorii. „Mă scoate când am început să joc!”, a spus Mutu, extrem de nervos.

Stăncioiu, „săgeți” spre Grigoraș?

Bun prieten cu Adrian Mutu, Edi Stăncioiu a taxat după meci jocul echipei sale și a vorbit de decizii greșite care s-au luat, fără să numească însă persoanele care au luat aceste decizii sau să spună dacă printre aceste decizii se numără și cea a schimbării lui Mutu. „Jocul nostru a fost ridicol. S-au luat decizii greșite, în unele momente. Ar trebui să dăm mai mult”, a spus portarul imediat după meci.
Și Petre Grigoraș a sesizat nemulțumirea atacantului și și-a motivat decizia, imediat după meci. „Am vrut să întăresc mijlocul terenului cu un jucător mai proaspăt. E normal să fie supărat, dar asta e viața. Îmi asum toate rezultatele și deciziile pe care le-am luat”, a spus antrenorul, la flash-interviurile de după joc.
Reacția nervoasă a lui Mutu poate fi explicată prin faptul că atacanul avusese o ocazie mare de gol, cu 4 minute înainte să fie înlocuit. Șutul său de la 16 metri a fost parat, cu piciorul, de Marc. Aceasta avea să rămână și cea mai mare șansă de gol a ASA-ului.

Mutu, 15 mingi jucate și 2 șuturi pe poartă

În total, Mutu a trimis de două ori mingea pe poarta CFR-ului, fiind cel mai periculos om din trupa lui Grigoraș, care a avut doar 3 șuturi pe poarta echipei clujene. În cele 60 de minute jucate, Mutu a jucat mingea de 15 ori, a avut două driblinguri reușite și a trimis 4 pase utile coechipierilor. Atacantul a fost și deposedat însă de 5 ori și a fost faultat o singură dată. În total, Adrian Mutu a avut cifre mai bune decât George Țucudean, care a rămas pe teren toate cele 90 de minute. Acesta n-a trimis nicio minge spre poarta lui Marc, n-a reușit niciun dribling, dar a fost deposedat de patru ori prin fault.