EXCLUSIV | Câștigă Astra la „masa verde” meciul cu Sepsi? Edi Iordănescu: „Regulamentul e clar!” Ce s-a întâmplat când a trimis un jucător la încălzire :)

Antrenorul echipei Astra Giurgiu, Edward Iordănescu, a declarat, luni, că formația sa trebuie să câștige la masa verde partida cu Sepsi (0-0), de duminică, întreruptă de două ori din cauza problemelor la nocturna stadionului „Tineretului”.

„Sunt supărat pentru ce s-a întâmplat. A fost în contradicție cu regulamentul. Știu că s-a făcut o contestație și zilele următoare se va lua o decizie. Contează cele două puncte în plus, dar pentru mine contează mai mult afrontul adus. În primul rând, nocturna s-a întrerupt în prima repriză și am stat pe teren 15 minute. Conform regulamentului, trebuia să așteptăm o anumită perioadă de timp și asta s-a întâmplat.

La pauză am scos un jucător la încălzire, dar colaboratul meu mi-a zis că nu-l poate încălzi, pentru că e beznă afară. Apoi am ieșit pe teren, eram singuri în beznă, așteptam ca fraierii! Nu ni s-a transmis nimic, brigada și echipa gazdă erau la cabine… Lucrurile au continuat așa, după un anumit timp a venit și echipa gazdă, a revenit și nocturna. A fost o pauză de 25 de minute în care nu știam ce se întâmplă. Regulamentul e clar: dacă pică nocturna, jocul trebuie oprit și, din păcate pentru gazde, rezultatul se stabilește la masa verde. A fost lipsă crasă de respect! Verdictul nu poate fi decât unul singur, orice altceva contravine regulamentului. Nu e presiune pe care o pun, e realitatea și lucrurile sunt clare. Eu nu mă leg de cele două puncte, mă leg de contextul în care am fost puși și de faptul că am fost tratați cu lipsă de respect”, a declarat Edi Iordănescu, la ProSport LIVE.

Astra Giurgiu a remizat, duminică, scor 0-0, cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, într-un meci disputat în etapa a 14-a din Liga 1, care a fost întrerupt de două ori, din cauza problemelor la nocturna stadionului „Tineretului”. Nocturna a cedat pentru orima oară în minutul 25 și a fost nevoie de 13 minute pentru a-și reveni complet. La pauză, nocturna a picat din nou, iar repriza secundă a început cu un decalaj de șapte minute.

Publicat: 16 10. 2017, 12:27
Actualizat: 16 10. 2017, 12:28