EXCLUSIV:** Ben Djemia a plecat în Liga a II-a franceză!

Pus pe liber de Astra, după un sezon în care nu a fost folosit decât în cinci meciuri, toate în 2012, franco-tunisianul Selim Ben Djemia s-a transferat în al doilea eșalon al fotbalului francez. Fără jocuri în picioare, ultima sa apariție în Liga 1 datând din 1 octombrie 2012, când a intrat la pauza meciului cu Ceahlăul (scor 2-3), în locul lui Budescu și a fost schimbat după 36 de minute de Vădrariu, fundașul de 1,77 metri a semnat un contract pe un an cu Laval cu opțiune de prelungire.

Gruparea franceză s-a salvat de la retrogradarea din Ligue 2 în ultimele două etape, prin două victorii care au trimis în Liga a III-a pe cei de la Le Mans. Ben Djemia a fost prezentat oficial miercuri, conferința de presă în care a fost anunțată legitimarea sa fiind postată și pe siteul oficial al clubului