EXCLUSIV / Accidentare gravă pentru Njock

Camerunezul împrumutat de Universitatea Craiova la AFC Tubize, Jeremie Njock, a suferit o accidentare gravă în timpul meciului pe care echipa sa l-a susținut împotriva lui Oud-Heverlee Leuven, partidă contând pentru play-off-ul de promovare în Jupiler League.

Înainte cu zece minute de finalul întâlnirii, câștigată de Tubize cu 1-0, prin reușita lui Mununga, Jeremie Njock a căzut secerat după o ciocnire cu portarul lui OHL. Camerunezul și-a pierdut cunoștința pentru câteva minute și a fost transportat la spital cu ambulanța. Diagnosticul este sumbru pentru atacantul care trebuie să se întoarcă pe 14 iunie la Craiova, leziune a ligamentelor încrucișate, iar site-ul oficial al clubului AFC Tubize a anunțat că Njock va lipsi de pe gazon mai multe luni. Pentru următorul meci din play-off, cu Lommel, Tubize nu-l va avea nici pe celălalt atacant, Olivier Hernout, care s-a accidentat.

Site-ul oficial al lui AFC Tubize îi roagă pe fanii echipei să-i transmită mesaje de încurajare lui Jeremie Njock, pe adresa de mail secretariat@afctubize.be.

Njock anunțase după primul meci din play-off, cel cu Antwerp, când a și marcat golul victoriei, că nu mai vrea să revină în campionatul României. “Nu vreau să mă mai întorc la Universitatea Craiova, pentru că îmi place în Belgia și am mai multe oferte de a juca aici”, declara Njock în urmă cu o săptămână. Finanțatorul Adrian Mititelu a ținut să precizeze că îl va penalize pe camerunezul pentru fiecare zi de absență: „Sper să nu ne facă vreo problemă Jeremie. Am și discutat cu el și știu că nu ar fi la prima abatere, dar mi-a promis că se întoarce. Vestea accidentării sale foarte grave ne îngrijorează”. Medicul echipei AFC Tubize, Carl Willem, a anunțat că Jeremie va lipsi între 3 și 6 luni.

Publicat: 24 05. 2008, 12:31
Actualizat: 24 05. 2008, 12:47