„Embarrassed” în dreptul Stelei și 3 puncte pentru Ceahlăul. Steaua – Ceahlăul 0-1, chiar înainte de returul cu Ludogoreț

Campioana României a suferit prima înfrângere în campionat, scor 0-1, în fața echipei antrenate de Florin Marin și a jucat în final fără Filip și Chipciu, ambii eliminați

Puțini suporteri ai campioanei României au preferat să se smulgă din sânul familiei sau din compania prietenilor, sâmbătă seara, pentru a veni la un meci pe vechea arena din Ghencea. Mai ales când adversarul Stelei s-a numit Ceahlăul. Interesul scăzut a dezvăluit o atmosferă dezolantă pe stadionul care aparține de MApN, iar jocul din teren, cel puțin în prima repriză, a fost la fel de sărac din punct de vedere calitativ. Gâlcă a obișnuit pe toată lumea să odihnească foarte mulți titulari înaintea unui meci din cupele europene. Astfel că partida cu Ceahlăul, programată chiar înaintea returului de milioane de euro cu Ludogoreț, n-a făcut excepție.

Arlauskis „s-a rupt” și a devenit incert pentru returul cu Ludogoreț

O linie de fund compusă din Râpă, Luchin, Filip, Toșca putea periclita poarta lui Arlauskis. Flancul stâng al Stelei, cu Toșca și Pârvulescu, a fost culoarul preferat de atac al oaspeților. În urma unui corner de pe dreapta, Achim a fost primul adversar care a amenințat poarta campionilor, în minutul 7, cu o lovitură de cap. Arlauskis a prins mingea pe linia porții. Tot Achim a trimis o ghiulea de la 35 de metri care l-a întins bine de tot pe lituanian, iar mingea a fost respinsă cu greu în corner.
Steauaa fost sterilă în atac. În minutul 10, centrarea foarte bună pe 6 metri a luiRâpă a trecut prin fața neputinciosului fotbalist transferat iarna trecută de la  Bastia. Steaua avea dificultăți în față, dar și în defensivă. Accidentarea lui Arlauskis din minutul 38 a venit precum un semn rău. Ceahlăul a prins curaj din ce în ce mai mult. Cea mai mare ocazie a primei reprize a fost irosită de oaspeți. Cu cinci minute înainte de pauză, Popadiuc s-a trezit față în față cu Niță, dar a căutat colțul lung și a tras pe lângă.

A intrat Sânmărtean și a dat gol Achim

După ce la pauză, Gâlcă a efectuat două schimbări și i-a introdus pe Popa și Sânmărtean, aplaudat frenetic încă de când a ieșit la încălzire, se părea că Steaua se varidica la statutul pe care încearcă să și-l apere. Dar Ceahlăul a deschis scorul prin cel mai bun fotbalist de până atunci al meciului, Alexandru Achim. În minutul 49, decarul echipei nemțene a reluat din cădere, din 6 metri, o minge venită de la Ștefănescu și a strecurat-o în dreapta lui Niță. Cine ar fi crezut că Steaua e condusă cu 1-0 pe propriul teren? Cine ar fi pariat pe o victorie a oaspeților? Suporterii formației din Ghencea în niciun caz! După cum decurgea jocul puteau să își rupă biletele la pariuri. Steaua obișnuiște să facă o surpriză neplăcută fanilor cam o dată pe sezon.  S-a întâmplat și în campionatul trecut cu Vaslui, echipă care era aproape desființată și care și-a strâns titularii în ziua meciului.

Doi steliști, eliminați în finalul jocului

Gâlcă s-a enervat pe margine, a țipat și la propriii jucători și la arbitri. Era normal, Steaua nu își crease nici până în minutul 80 o ocazie clară, ceea ce ar părea greu de crezut pentru cei care nu au văzut meciul. Finalul meciului i-a găsit în picioare pe puținii fani veniți la stadion. Au tot sperat într-un gol care să nu-i facă să plece de la stadion rușinați. Finalul a fost incandescent. Filip a fost eliminat pentru două „galbene” și la fel Chipciu. Un membru al staff-ului stelist a pătruns pe teren să potolească spiritele încinse ale jucătorilor steliști. Jucătorii lui Gâlcă au digerat cu greu prima înfrângere din actualul campionat. Dar realitatea e că sâmbătă au fost penibili. Lucru care dacă se va repeta la Sofia, miercuri, îi va ustura și din punct de vedere financiar.

STEAUA – CEAHLĂ‚UL 0-1 (0-0)
Amarcat:Achim (49)
STEAUA: Arlauskis (36 Niță) – Râpă, Luchin, Filip, Toșca – Breeveld, Neagu – Chipciu (cpt.), Stanciu (46 Sânmărtean), Pârvulescu (46 Ad. Popa I) – Keșeru
Rezerve:Iancu, Prepeliță, Varela, Vâlceanu
Antrenor: Constantin Gâlcă

CEAHLĂ‚UL: Calancea – Dumitraș, Marc, Cazan, Slavickas (58 Țepeș-Bobu) – Popadiuc, Clonin, Al. Achim (cpt.),Chitoșcă- Ștefănescu (88 Lucas Garcia), Pavel (81 Cîrjan)
Rezerve: Jovic, Ichim,Tăbăcaru, Ad. Gheorghiu
Antrenor: Florin Marin