Egalul care nu ajută pe nimeni. FC Botoșani și Concordia au remizat în Moldova, 1-1, și au ratat o șansă importantă de a se apropia de obiectiv. Chiajna nu a mai câștigat din februarie

• FC Botoșani și Concordia Chiajna au remizat, scor 1-1, în primul meci al etapei a șasea din play-out.

Gazdele au deschis scorul încă din minutul 10, când Târnovan a răspuns prezent la o centrare foarte bună a lui Mihai Roman și l-a învins frumos pe Bălgrădean, cu o reluare de la șapte metri. Fără victorie de pe 19 februarie, ilfovenii nu-și permiteau să piardă în Moldova, iar Dan Alexa a sunat deșteptarea. Concordia a pus presiune, a petrecut mult timp în jumătatea adversă, iar rezultatele au venit în minutul 66, când Grădinaru l-a găsit perfect pe Munteanu, iar fotbalistul introdus la pauză a egalat și a stabilit scorul final.

Iar egalul încurcă ambele echipe, pentru că FC Botoșani ratează șansa de a se apropia de CSM Poli Iași, ocupanta primului loc în play-out, iar Chiajna rămâne pe loc retrogradabil. Moldovenii au 24 de puncte și sunt pe trei, în timp ce Concordia e penultima, cu 16 puncte, iar eventuale victorii obținute de Pandurii și ACS Poli în această etapă ar complica teribil situația ilfovenilor.

FC Botoșani – Concordia Chiajna 1-1 (Târnovan 10 / V. Munteanu 66)

Echipele de start:

• Botoșani: Cobrea – Patache, Miron, Burcă. Mușat – Vașvari, Endrick – M. Roman, Târnovan, L. Buș – Golofca
  • Chiajna: Bălgrădean – Koenders, Dobrosalevici, Bejan, Feussi – Albu, R. Costin – Grădinaru, Cristescu, Serediuc – Pena

Minutul 66: GOL CONCORDIA! Grădinaru îl amețește pe Burcă, centrează perfect în careu, Valentin Munteanu pune latul și scorul redevine egal.

Minutul 10: GOL BOTOȘANI! Mihai Roman pătrunde pe dreapta, centrează în marginea careului mic, Târnovan îi ia fața lui Feussi și-l învinge pe Băldrăgean.

FC Botoșani – Concordia Chiajna, ora 20:00, este singura partidă a zilei în Liga 1. Confruntarea contează pentru runda a șasea a play-out-ului.

Înaintea partidei, FC Botoșani se află pe locul 3 în clasamentul play-out-ului, cu 23 de puncte, în timp ce Concordia este pe loc retrogradabil cu 15 puncte.

În sezonul regulat, Botoșani a câștigat la Chiajna cu 2-0, iar pe teren propriu a remizat, scor 1-1.

Publicat: 14 04. 2017, 21:53
Actualizat: 14 04. 2017, 21:54