Egal cu scandal

Până să se așeze dinamoviștii în ghete sau pînă să apuce să pronunțe numele Pârvulescu, se și făcuse 1-0 la Mediaș.

Surprinzător, dacă te gîndești la diferența din clasament dintre cele două echipe. Un început excelent al gazdelor a dus la deschiderea scorului în minutul 4. Tînărul Pârvulescu, cel care trebuie să-l facă uitat pe Curtean, a reușit să bucure medieșenii din tribune, de pe dealuri, de pe stâlpi, acolo unde fiecare dintre ei a ales să urmărească meciul. Dinamo a avut noroc, deoarece a egalat repede la prima ocazie. Dar așa fac echipele mari chiar și atunci când nu joacă nimic. Pentru că roș-albii au fost praf în prima repriză și doar lipsa de curaj a arbitrului Lajos i-a ținut pe tabelă egali cu Gazul.

Dinamo a dominat după pauză

În minutul 20, mâna dreaptă a lui Moți a oprit mingea șutată de inepuizabilul Pârvulescu. Se ducea în plasă, dar probabil că centralul a luat în considerație distanța mică dintre jucători și a închis ochii. Pe un fundal zgomotos în care cuvântul „hoții” răzbătea dinspre tribune cel mai des, cele două echipe au intrat egale la pauză. În repriza a doua, gazdele au cedat jocul, iar dinamoviștii au controlat totul până la final. Cu două excepții. Faza din minutul 62, când Diabate a luftat, iar Dudiță a fost blocat la 30 de metri de Lobonț. Dar și faza din minutul 80, cînd atacantul Bud a șutat slab dintr-o poziție foarte bună în care îl pusese colegul său, Dudiță.

„Ce să joci pe mlaștina asta?!”

După terminarea jocului, inițial Rednic (foto) a vrut să fie fairplay și a declarat: „Cele două echipe și-au împărțit reprizele și nu știu dacă am fi meritat să câștigăm”. „Puriul“ însă a explodat când a fost întrebat de arbitraj: „Nu vorbesc eu de arbitri. Și să nu‑mi spuneți că vreo echipă a jucat mai bine, fiindcă nu a existat așa ceva. Era și imposibil pe un astfel de gazon. Ce să joci pe o mlaștină? Dacă se juca pe un teren bun, poate Mediașul nu mai termina la egalitate. Gazonul a fost inundat cu apă la mijlocul terenului, iar pe margini era uscat. Poate aici a plouat doar pe zona centrală”.

Publicat: 08 03. 2009, 07:39
Actualizat: 08 03. 2009, 09:04