Edi Iordănescu îl atacă pe arbitrul Cătălin Popa: „A fost o manieră șmecherească! Suntem echipa care n-a primit penalty în 15 etape. Se strâng niște lucruri…”

Astra a pierdut cu FC Voluntari pe teren propriu, scor 3-2, a ajuns la cinci etape fără victorie în Liga 1, dar nu jocul elevilor săi l-a deranjat cel mai tare pe Edward Iordănescu. Antrenorul fostei campioane a pus tunurile pe Cătălin Popa, arbitrul meciului de la Giurgiu, la finalul celor 90 de minute.

Din punct de vedere tehnico-tactic, Iordănescu rămâne cu lucrurile bune puse în practică de fotbaliștii pe care-i antrenează, iar discursul său conține multe reproșuri la adresa manierei de arbitraj a brigăzii conduse de Cătălin Popa: „Am făcut un joc foarte bun, în special în prima repriză, din punctul meu de vedere. Am venit, după experiența din Bulgaria, cu o altă atitudine în competiția noastră. Am zis că m-am maturizat, că am căpătat experiență, dar persistă niște lucruri care sunt foarte deranjante. Mi s-a părut, și uitându-mă pe niște imagini, o manieră foarte șmecherească de arbitraj.

Mă gândesc la faultul care a fost la golul doi, când au sărit doi jucători la cap. A fost acel presupus fault al lui Bejan, când identic, sare cu cotul. S-a întâmplat de cel puțin 7-8 ori în careul advers și nu s-a luat aceeași decizie.

Mă gândesc la ușurința cu care s-a acordat acel penalty. Circumstanțe, necircumstanțe… Fac o paralelă și spun că, în tur, la 1-1, a fost un penalty inventat. A fost acea mână lipită a lui Bejan, nu influența cu nimic. Am pierdut acel meci din acea cauză. Dacă stau să mă gândesc, suntem echipa care n-a primit niciun penalty în 15 meciuri. Se strâng niște lucruri”, a protestat fiul fostului selecționer, la Digi Sport.

Publicat: 22 10. 2017, 21:15
Actualizat: 22 10. 2017, 21:16