Edi Iordănescu, după înfrângerea cu U Cluj: „Am avut o zi cu ghinion” | FOTO

Antrenorulo echipei Pandurii Târgu Jiu, Eduard Iordănescu, a declarat, luni, după înfrângerea din meciul cu Universitatea Cluj, scor 0-1, că formația sa a fost ghinionistă.

Mă așteptam la o replică serioasă, dar nu m-am așteptat la nivelul ăsta, cu cei de la Cluj așezați cu cinci fundași și patru mijlocași, Lemnaru fiind singurul vârf. Noi am tocat, am tocat, dar din păcate în gol, nu am reușit să marcăm. Apoi, în repriza a doua, am jucat cu fundașii centrali la mijlocul terenului, am ratat și un penalti, după care cei de la Cluj au avut un atac și au marcat. Am avut o zi cu ghinion, dar să ieșim de pe teren fără niciun punct?”, a spus Iordănescu, conform digisport.ro.

Eduard Iordănescu a afirmat că nu pune eșecul pe seama arbitrajului, dar a fost nemulțumit de modul în care Sebastian Colțescu a condus partida. „După ce că fotbalul românesc suferă la calitate, dacă mai și fragmentăm meciurile așa des, în loc să-i atenționăm mai des pe jucători, nu vom progresa. Echipele care joacă fotbal trebuie încurajate”, a precizat Iordănescu.

Echipa Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă, luni, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), de formația Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a XXVII-a a Ligii I, în care gazdele au ratat un penalti prin Mihai Roman.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Nuno Viveiros, în minutul 70.

În minutul 53, Pandurii Târgu Jiu a ratat un penalti prin Mihai Roman, după ce Bambara a comis henț în careu.

Colțescu a dictat penalty pentru Pandurii în meciul cu „U” Cluj, însă Mihai Roman l-a ratat. Foto: panduriics.ro