Edi Iordănescu a tras concluziile după amicalul jucat de FCSB cu Astra Giurgiu. „Pun preț pe asta! M-a interesat rezultatul!” Ce spune despre revenirea lui Florin Tănase

Sursă foto: Facebook FCSB

Edi Iordănescu (43 de ani) a tras concluziile după amicalul jucat de FCSB cu Astra Giirgiu, scor 2-0.

FCSB a profitat de pauza competițională datorată meciurilor echipei naționale a României din preliminariile CM 2022 și jucat un amical cu Astra Giurgiu sâmbătă, 9 octombrie, iar trupa lui Edi Iordănescu s-a impus cu scorul de 2-0.

Edi Iordănescu s-a declarat mulțumit de evoluția echipei sale din meciul amical cu Astra Giurgiu și a dezvăluit ce așteptări avea de la elevii săi.

Edi Iordănescu a tras concluziile după amicalul FCSB – Astra Giurgiu

Florin Tănase și Răzvan Oaidă au fost cei doi marcatori ai vicecampioanei României de la amicalul cu Astra Giurgiu, iar Edi Iordănescu salută revenirea căpitanului după accidentarea suferită la finalul lunii august.

„A fost un joc-test, pentru că am venit după o săptămână destul de încărcată. Am vrut să dau minute băieților, să ne păstrăm tonusul. M-a interesat să avem o atitudine corectă, m-a interesat și rezultatul. Pun preț pe asta și în jocurile amicale, pentru că doar așa putem construi o mentalitate solidă. Faptul că am câștigat, n-am primit gol și au fost multe momente bune de joc, am ieșit cu toții sănătoși, este îmbucurător.

Tănase era dornic, vine după o perioadă de pauză și știu ce greu este când stai atât de departe de gazon. S-a antrenat bine, i-am dat minute și mi-am dorit să-și recâștige plăcerea de a juca, tonusul. L-am văzut foarte implicat, responsabil. Faptul că a marcat și a deschis scorul este cu atât mai bine pentru moralul lui, dar și pentru echipă. Este căpitanul echipei, un jucător exponențial pentru noi și am încredere necondiționată că ne va ajuta foarte mult”, a spus Edi Iordănescu pentru FCSB TV.

• Pentru FCSB urmează partida de pe teren propriu cu CS Mioveni, sâmbătă, 16 octombrie, în etapa a 12-a din Liga 1, sezonul 2021 – 2022, Live Video Online pe www.prosport.ro și la TV pe Digisport, Look Sport Plus și Telekom Sport.
Publicat: 09 10. 2021, 18:06
Actualizat: 09 10. 2021, 18:06