Echipa etapei a 21-a în viziunea ProSport. Primul „11”, dominat de jucătorii Pandurilor. Fotbaliști de la Dinamo, Rapid și Petrolul printre remarcați

Etapa a 21-a a Ligii 1 a stat sub semnul a două meciuri importante: derby-ul de tradiție dintre Rapid și Petrolul, terminat la egalitate, 1-1, și partida de la Târgu Jiu, unde Pandurii s-a impus clar, scor 3-1, în fața liderului Steaua FCSB.

Evoluția foarte bună a gorjenilor în fața campioanei ultimelor două sezoane a făcut ca patru fotbaliști antrenați de Edward Iordănescu să-și găsească locul printre cei mai buni 11 jucători ai rundei: Pintilii, Nistor, Shalaj și Roman. Lor li se alătură Matache, portarul Concordiei care a terminat fără gol primit meciul cu ASA, fundașii Rapidului, Cmovs și Săpunaru, Leko, marcatorul unui gol important pentru FC Brașov, Grozav, decisiv în victoria lui Dinamo cu Ceahlăul, 3-1, Teixeira și Henrique.

Cum arată echipa etapei:

• Matache (Concordia) – Săpunaru (Rapid), Cmovs (Rapid), Leko (Brașov) – Shalaj (Pandurii), Pintilii (Pandurii), Nistor (Pandurii), Grozav (Dinamo) – Teixeira (Petrolul) – Roman (Pandurii), Henrique (Viitorul)

Matache (Concordia) – Portarul ilfovenilor a terminat fără gol primit partida pe care echipa sa a jucat-o pe teren propriu cu ASA Târgu Mureș. Sigur pe el, goalkeeper-ul de 32 de ani a avut o evoluție bună și s-a făcut remarcat în prima repriză, de două ori. Prima dată în minutul 10, când a avut un reflex excelent la o lovitură cu capul a lui Manolov, din doar câțiva metri, iar apoi pe finalul primelor 45 de minute, când s-a opus golului la o reluare cu capul a lui Balaur.

Săpunaru (Rapid) – Fundașul dreapta al giuleștenilor își face loc pentru a doua etapă la rând în cel mai bun prim 11 al rundei. Săpunaru a deschis scorul în minutul 60, cu o lovitură de cap, în urma unui corner, și, în afara golului marcat, s-a descurcat foarte bine pe faza defensivă. Cu ceva probleme fizice, căpitanul Rapidului l-a închis bine pe Teixeira, cel mai bun om al Petrolului, cu care a avut multe dueluri dificile.

Autor al unui gol și al unei evoluții excelente, Săpunaru se numără printre remarcații rundei

Cmovs (Rapid) – Cehul venit în această iarnă în Giulești și-a continuat și în meciul cu Petrolul evoluțiile excelente. Liderul unei defensive exacte, Cmovs a avut intervenții foarte bune pe toată durata partidei și a fost omul care, de cele mai multe ori, a stopat acțiunile de atac ale adversarilor. A făcut o singură greșeală, atunci când l-a scăpat pe Astafei, dar mijlocașul ploieștean nu a concretizat o oportunitate foarte bună.

Leko (FC Brașov) – Un fundaș care își ajută echipa să termine fără gol primit un meci și, mai mult, marchează și golul victoriei într-o partidă importantă își găsește locul în echipa rundei. Fără să iasă prea mult în evidență, croatul a fost decisiv în minutul 72, când a marcat, după un corner, singurul gol al meciului dintre FC Brașov și Universitatea Cluj.

Shalaj (Pandurii) – Printre puținii, dacă nu chiar singurul mijlocaș dreapta care a avut realizări notabile în această etapă. A prins echipa doar pentru că Nicoară a fost suspendat, dar în cele 62 de minute în care a stat pe teren s-a făcut remarcat prin golul marcat cu o execuție grea, o minge săltată peste Arlauskis, dintr-o poziție dificilă.

Pintilii (Pandurii) – Mijlocașul gorjenilor a avut o contribuție importantă în victoria pe care echipa sa a obținut-o în fața Stelei, scor 3-1. A controlat mijlocul terenului, ajutat de Nistor și Anton, a ieșit câștigător în lupta cu Prepeliță și Filip și, cel mai important, a creat, alături de Nistor, primul gol, la care a centrat decisiv pentru Roman.

Pintilii a fost unul dintre cei mai importanți oameni ai Pandurilor în victoria contra Stelei

Nistor (Pandurii) – Pe lângă aportul important la mijlocul terenului și câteva șuturi de la distanță ratate, fotbalistul împrumutat de la Evian a avut un rol important la două dintre cele trei goluri. La primul a deschis bine jocul pentru Pintilii, în banda stângă, iar la al treilea a obținut penalty-ul din care Eric a stabilit scorul final.

Grozav (Dinamo) – Pe un teren greu, aripa stângă a dinamoviștilor a fost cel mai bun om al meciului cu Ceahlăul. A profitat de greșeala lui Calancea pentru a înscrie în prima repriză, iar în a doua parte a marcat pe contraatac, cu o execuție frumoasă, reușite suficiente pentru a obține locul în cea mai bună echipă a etapei 21.

La primul meci de la revenirea lui Stoican pe banca tehnică a lui Dinamo, Grozav a fost cel mai bun om al „câinilor”

Teixeira (Petrolul) – Portughezul e cel mai bun fotbalist din lotul formației antrenate de Mircea Rednic, iar dependența echipei de jocul său s-a văzut din plin și în Giulești. Marcat bine de Săpunaru în cea mai mare parte a timpului, Teixeira a găsit sclipirea care a adus un punct Petrolului: șut superb de la distanță, cu care l-a învins pe Buchta, portarul Rapidului care nu primise niciun gol în retur.

Roman (Pandurii) – Cu doi adversari dificili în față, experimentații Tamaș și Varela, tânărul vârf al Pandurilor a dat o nouă dovadă a formei bune pe care o traversează. S-a luptat de la egal la egal cu fundașii centrali ai Stelei, a hărțuit în permanență apărarea campioanei, iar eforturile i-au fost răsplătite în minutul 37, când, servit ideal de Pintilii, a reluat în plasă și a deschis scorul.

Publicat: 16 03. 2015, 19:01
Actualizat: 16 03. 2015, 19:02