”E inadmisibil”. Pițurcă a pus tunurile pe elevii săi după egalul cu Chindia: ”Trebuie să fim mulțumiți”

Victor Piturca, antrenorul formatiei Universitatea Craiova, paraseste terenul in pauza partidei cu FC Voluntari, ultima a optimilor de finala din Cupa Romaniei la fotbal, joi 31 octombrie 2019, la Vountari. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Victor Pițurcă (63 de ani) și-a găsit cu greu cuvintele după meciul celor de la U Craiova împotriva Chindiei Târgoviște, scor 1-1. Antrenorul oltenilor nu a fost mulțumit de prestația elevilor săi.

Cu un moral bun după victoria răsunătoare în fața lui Dinamo, scor 4-1, elevii lui Pițurcă nu au reușit să plece cu trei puncte de la Ploiești (oraș în care Chindia joacă meciurile de pe teren propriu), lucru care l-a deranjat pe fostul selecționer, ținând cont că oltenii au jucat cu un om în plus mai bine de o repriză:

”Dacă nu reușești să marchezi la începutul jocului, când ne-am creat ocazii de gol, așa se întâmplă. Trebuie să fim mulțumiți și cu acest meci nul. Dacă nu egalam repede din acea fază fixă puteam să și pierdem meciul. Sunt supărat pentru tot ceea ce s-a întâmplat în teren. E inadmisibil să joci cu om în plus și să nu-ți creezi ocazii clare de a înscrie. Nu mai contează.

Nu este nicio presiune. Nu am reușit să ne concentrăm și să jucăm la fel cum am făcut-o cu Dinamo. Atunci eram entuziasmat după meci. Antrenamente se fac, dacă nu ești concentrat poți să ratezi, cum au mai ratat și alți jucători. Le-am și spus jucătorilor că e o echipă care muncește foarte mult în teren. S-a văzut atâta timp cât au jucat cu un om în minus”, a spus Pițurcă, la finalul partidei, la Digi Sport.

Oltenii au ratat șansa de a urca, temporar, pe primul loc în Liga 1, la egalitate cu CFR Cluj, care va juca duminică, de la ora 19:00, pe terenul lui Dinamo. Pentru Craiova urmează duelul cu Hermannstadt.

Publicat: 09 11. 2019, 19:46