E bine și fără Grozav! Petrolul-Concordia 2-0. Un gol corect refuzat „lupilor”

Petrolul a învins duminică, scor 2-0, pe Concordia Chiajna, și a părut să facă uitat transferul lui Grozav la Terek

#Echipa lui Contra a avut în a doua repriză un gol anulat greșit pentru o poziție de offside a lui Priso

„Meciul cu Chiajna va fi unul foarte greu. Concordia este o echipă care joacă fotbal”, declara Cosmin Contra înainte de prima partidă fără Grozav pe teren. Nu era însă o noutate pentru ploieșteni să-și piardă jucătorii importanți așa, din neant. I-a călit Bokila la începutul sezonului, dar au rămas niște traume în urmă, altfel nu se explică de ce Contra se temea de echipa lui Ionuț Chirilă. În fața a 10.000 de suporteri, Chiajna n-a jucat fotbal. A încercat doar, fără vreo urmă de reușită. Fluierul arbitrului a dat startul asaltului la poarta lui Râmniceanu, iar golul lui De Lucas (min. 27) a venit aproape normal. Mijlocașul a executat perfect o lovitură liberă de la 25 de metri și a modificat tabela sub aplauzele fanilor. Același lucru putea să-l facă și Priso (min. 43), dar a driblat până nu a mai avut ce, mingea acestuia fiind parată de Râmniceanu cu fața. Eroic, oarecum. Dureros, cu siguranță.

Repriza faulturilor
Cu un penalty refuzat în prima repriză (min.39) și un gol anulat al lui Priso pe motivul unui offside văzut numai de asistent (min. 51), Petrolul nu a mai forțat. În a doua parte a meciului, s-a jucat mai mult la mijloc, iar faulturile erau ca la ele acasă pe „Ilie Oană”. Dore a închis tabela simplu, iar Contra s-a temut degeaba. Chiajna ieri a jucat orice, numai fotbal nu.