Dusan Uhrin, extrem de sincer după Dinamo – UTA: „A fost un sezon catastrofal!”

Dusan Uhrin jr. reactioneaza in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si UTA Arad, contand pentru Play-out-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Dinamo din Bucuresti, vineri 13 mai 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 10 poze

Dusan Uhrin, antrenorul lui Dinamo, a recunoscut că a pregătit meciul cu UTA Arad cu gândul la barajul de menținere în Liga 1.

Dinamo și UTA Arad s-au întâlnit vineri seară, în cadrul ultimei etape din play-out-ul Ligii 1 și au remizat, scor 1-1, după golurile marcate de către Cardoso, în minutul 39, respectiv Irobiso, în minutul 84.

La finalul acestei partide, Dusan Uhrin a oferit o nouă veste proastă pentru Dinamo: Mirko Ivanovski, atacantul nord-macedonean în vârstă de 32 de ani, s-a accidentat în meciul cu UTA Arad.

Dusan Uhrin, extrem de sincer după Dinamo – UTA

Totodată, antrenorul ceh a recunoscut că acest sezon a fost unul catastrofal pentru Dinamo. De asemenea, întrebat fiind cu ce echipă din Liga 2 speră să joace la barajul de menținere în prima ligă, Dusan Uhrin a afirmat că nu are vreo preferință.

„Era important să nu pierdem acasă. Am folosit în jucători având în minte barajul. Ivanovski este accidentat.

(n.r. întrebat despre acest sezon) Pentru Dinamo, catastrofă! Asta pentru că jucăm acest baraj și eu cred că această echipă ar fi putut evolua mai bine. Pentru mine, a fost dificil, pentru că Dinamo, ca și club, are o mulțime de probleme.

Aici avem o mulțime de probleme, mai avem câteva zile să ne concentrăm la acest baraj și să vedem ce se întâmplă. Trebuie să întrebați conducerea despre probleme, nu pe mine, dar sigur avem unele probleme. Nu am vorbit cu nimeni până acum despre asta (n.r. referitor la bani). Domnul Zăvăleanu ne-a spus că nu vom avea bani și este o mică problemă.

Nu știu dacă pentru mine, dar pentru Dinamo cu siguranță e o problemă. Jucătorii s-au concentrat la antrenament, nu s-a întâmplat nimic”, a spus Dusan Uhrin, după meci.

„Cred că am fi meritat mai mult astăzi. UTA a dat gol la primul șut pe poartă, noi am avut 3-4 oportunități mari de a marca în prima repriză. Ne gândim la baraj, până la urmă jucăm soarta clubului, soarta noastră. Știm că ne așteaptă o dublă grea.

Este cel mai greu moment pentru acest club, dacă mergem la baraj. Suntem pregătiți din toate punctele de vedere. Cred că nu vom avea probleme în dublă manșă, dacă vom fi toți 100% din punct de vedere fizic. Nu contează cu cine jucăm la baraj”, a spus și Alexandru Răuță, după meci.

Publicat: 13 05. 2022, 23:05
Actualizat: 13 05. 2022, 23:55