Dusan Uhrin, după ce a scos-o pe Dinamo din zona roșie a clasamentului: „Cred că am reușit să umblu puțin la mentalitate”

Dusan Uhrin jr. in meciul de fotbal dintre CSM Politehnica Iasi si SC Dinamo 1948 SA, contand pentru play out Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Emil Alexandrescu din Iasi, miercuri 05 mai 2021. © FOTO:Robin Vasilius/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 5 poze

Dusan Uhrin, antrenorul lui Dinamo, s-a declarat mulțumit după victoria obținută pe terenul celor de la Poli Iași, scor 2-1.

Poli Iași și Dinamo s-au întâlnit în cadrul etapei a șasea din play-out-ul Ligii 1, iar „câinii” au învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Deian Sorescu, în minutul 21, respectiv Jonathan Morsay, în minutul 54. Pentru moldoveni a marcat Dzenan Zajmovic, în minutul 42.

În urma acestui rezultat, Dinamo a părăsit zona roșie a clasamentului și a urcat pe locul 11, cu 24 de puncte. Poli Iași a rămas „lanterna roșie”, cu 17 puncte.

Dusan Uhrin, după Poli Iași – Dinamo 1-2

Dinamo a bifat cea de-a treia victorie consecutivă în campionat, cu Dusan Uhrin pe banca tehnică, iar antrenorul ceh speră ca elevii săi să continue această serie bună și în ultimele trei meciuri din play-out.

„A fost un meci foarte dificil pentru noi. Am insistat și la pauză și le-am spus jucătorilor că trebuie să menținem același ritm și nivel în repriza a doua. Și în etapa viitoare, cu Hermannstadt trebuie să luăm cele trei puncte. A crescut nivelul de încredere în cadrul echipei. Sunt bucuros pentru Morsay că a înscris al doilea gol, sunt fericit pentru acest rezultat.

Nu vreau să vorbesc despre bonusuri, noi jucăm pentru sentimentele noastre, pentru a ne simți bine după meci.

E prea devreme să pot spune ceva despre meciul următor. Avem trei zile, apoi avem și meciul din Cupă, este un program încărcat. Cred că am reușit să umblu puțin la mentalitate, dar încă nu e terminat totul, nu am rezolvat nimic, mai avem încă trei meciuri foarte dificile”, a spus Dusan Uhrin, la flash-interviurile de după meci.

Publicat: 05 05. 2021, 18:45
Actualizat: 05 05. 2021, 18:48