Dusan Uhrin, declarație pe placul lui Cristi Borcea, după victoria cu FC Voluntari: „Jucăm la trei zile ca în Liga Campionilor!”

Dusan Uhrin, antrenorul lui Dinamo, s-a declarat mulțumit de prestația elevilor săi în meciul cu FC Voluntari, câștigat cu scorul de 2-0.

Dinamo și FC Voluntari s-au întâlnit în cadrul etapei a patra din play-out-ul Ligii 1, iar „câinii” au învins, scor 2-0, după golurile marcate de către Bejan, în minutul 74, și Nemec, în minutul 86.

La finalul acestei partide, Dusan Uhrin a scos în evidență programul aglomerat al echipelor din Liga 1, cu meciuri din trei în trei zile.

Dusan Uhrin, după Dinamo – FC Voluntari 2-0

„A fost un meci foarte greu pentru noi. Le-am spus jucătorilor că trebuie să avem răbdare. Am avut, au fost multe cornere, avem jucători buni pentru cornere. Nu am știut că o să avem atât de multe cornere, speram să avem mai multe goluri.

Pentru jucători e foarte dificil, pentru că nu au câștigat de trei luni. Sunt fericit pentru ei. Merită această victorie. Dinamo face orice pentru succes, pentru toți e dificil.

Eșanu a făcut o treabă bună astăzi. La acea greșeală a lui am avut noroc. Sunt fericit că am câștigat, dar e o singură victorie. Trebuie să muncim, pentru că jucăm la trei zile și e foarte dificil. Programul acesta e un dezastru pentru echipe. Jucăm la trei zile ca în Liga Campionilor”, a spus Dusan Uhrin, la flash-interviurile de după meci.

În urma victoriei cu FC Voluntari, Dinamo a părăsit zona locurilor retrogradabile și a urcat pe locul 14, poziție ce duce la barajul de menținere în Liga 1. „Câinii” au 18 puncte, după cele patru etape disputate în play-out, și sunt la cinci puncte de FC Voluntari, prima echipă care se salvează în momentul de față de la retrogradare.

Publicat: 29 04. 2021, 19:28