Dumitru Dragomir critică dur un jucător de bază de la FCSB, după eșecul cu Universitatea Craiova: „E destrăbălat! Acolo s-a jucat meciul!”

Dumitru Dragomir, fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, l-a criticat dur pe Olimpiu Moruțan, mijlocașul în vârstă de 22 de ani al lui FCSB, după înfrângerea cu Universitatea Craiova, scor 0-2.

Universitatea Craiova și FCSB s-au întâlnit în etapa a patra din play-off-ul Ligii 1, pe Stadionul „Ion Oblemenco”, din Bănie, iar oltenii au învins cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Alex Cicâldău, în minutul 38, respectiv Dan Nistor, în minutul 63.

După acest meci, Dumitru Dragomir a remarcat lipsa de disciplină a lui Olimpiu Moruțan și le-a transmis celor de la FCSB că ar trebui să ia măsuri în ceea ce îl privește pe tânărul mijlocaș. Fostul oficial al LPF este de părere că din cauza acestuia a pierdut FCSB meciul din Bănie.

Dumitru Dragomir, critici la adresa lui Olimpiu Moruțan, după Universitatea Craiova – FCSB

„Craiova a fost o echipă cu o ambiție extraordinară atât în teren, cât și în tribune. Nu l-ați văzut pe Cârțu? Ce pasiune nemaipomenită pun oltenii! FCSB nu putea câștiga acest meci. Craiova a fost mai matură. Ce ambiție am văzut la echipa Craiovei! Mușcau din adversari, n-am mai văzut așa ceva de mult timp.

Istvan Kovacs n-a făcut greșeli mari, dar eu aș fi dat acel penalty. Dar Craiova nu putea pierde acest meci. Mă așteptam ca FCSB să aibă un cap limpede. Dar Moruțan a vrut iar să iasă el în evidență. Nu-l cheamă nimeni la raport pe Moruțan? Trebuie disciplinat, nu se poate! Doar cu talentul nu faci nimic. E un mare talent, dar e destrăbălat în joc. Tănase nu poate juca dacă n-are un mijlocaș de creație. Mijlocul FCSB-ului a fost la pământ, acolo s-a jucat meciul. Lipsa lui Olaru duce la pierderea campionatului, ascultați-mă!”, a spus Dumitru Dragomir, pentru GSP.

Publicat: 29 04. 2021, 22:44