„Dublă” Nistor, „dublă Nemec” și patru goluri în zece minute. Dinamo a făcut spectacol în amicalul cu Aris

Dinamo a câștigat, vineri, prima partidă amicală jucată în Cipru, scor 5-0 (1-0) cu Aris Limassol, ocupanta locului 13 în prima ligă a campionatului cipriot, mijlocașul Dan Nistor marcând de două ori la primul său meci după revenirea de la CFR Cluj.

Mihai Popescu a deschis scorul în minutul 45, cu o lovitură de cap din apropiere, după o centrare ideală a lui Romera, din fază fixă.

În repriza secundă, Adam Nemec și Dan Nistor au reușit câte o dublă în decurs de 11 minute. Mai întâi, atacantul slovac a concretizat o centrare a lui Hanca și a marcat din apropiere, în minutul 76, pentru ca două minute mai târziu Nistor să ducă scorul la 3-0 cu un șut din flancul stâng. Pe final, Nemec (81) și Nistor (87) au mai reușit să înscrie câte un gol.

Vasile Miriuță a trimis în teren următorul 11: Brănescu – Romera, Nedelcearu, M. Popescu, S. Filip – Mahlangu, Dudea – I. Gheorghe, Moldoveanu, Salomao – D. Popa.

În repriza secundă, au evoluat: Muțiu – Corbu, Nica, M. Popescu, V. Olteanu – Monroy, Nascimento – Hanca, D. Nistor, Pesic – Nemec.

Următorul meci amical al formației Dinamo este programat luni, 22 ianuarie, de la ora 15:00, împotriva echipei Austria Viena.

Publicat: 19 01. 2018, 18:06
Actualizat: 19 01. 2018, 18:07