„Dubla” lui Spadacio a „stins” Farul

Cu Julio Cesar, Cesinha și Spadacio în rolurile principale, Rapidul a continuat evoluția bună din prima etapă și în deplasarea de la Constanța. Astfel, prima mare ocazie nu a întarziat prea mult să apară, ea venind în minutul 10, la „capul” lui Julio Cesar din 6 metri, respins de Vlas cu un reflex de mare portar.

Peste doar trei minute a venit și golul, centrarea lui Cesinha de pe stangă punându-l pe Spadacio în situația de îndeplini simpla formalitate de a introduce mingea în plasă. Acesta a mai înscris o data, în minutul 41, dar arbitrul i-a anulat golul pe motiv de offside.

Începutul mitanului secund a arătat o echipa mai curajoasă a Farului, hotărâtă să găsească egalarea. Dar cel care le-a tăiat elanul constănțenilor a fost tot Juliano Spadacio, a cărui execuție din minutul 62 a dus scorul la 2-0 pentru giuleșteni. Julio Cesar putea să înscrie și al treilea gol în minutul 72, dar Vlas l-a blocat în ultimul moment. Ultimele zece minute le-au aparținut „rechinilor”, care au și ratat cea mai mare ocazie în minutul 85, prin Gerlem, cel care, de altfel, a și fost unul din cei mai buni oameni ai echipei lui Ion Marin.

Astfel, Rapid învinge și la Constanța, iar impresia după primele două etape este aceea ca formația lui Peiseiro este o candidată serioasă la titlu în acest sezon.