Doar un punct în două etape pentru Stelea: „Tinerețea jucătorilor nu e o scuză. Avem mult de muncit”

Bogdan Stelea a reușit doar un punct, 0-0 la CSMS Iași, pe banca Viitorului. Echipa patronată de Hagi a fost învinsă acasă, la Chiajna, de Rapid (1-2), iar Stelea și-a arătat nemulțumirea față de jucători: „Tinerețea nu este o scuză, avem mult de muncit”

„Nu are nicio legătură suprafața de joc cu ce s-a întâmplat pe teren. Am controlat jocul, dar am făcut greșeli care ne-au costat.  Am avut destul de suferit pentru că a trebuit să ducem atacuri poziționale. Tinerețea jucătorilor nu e o scuză. Suntem aici să îi facem să crească. În repriza a doua nu am mai avut incisivitate. Nu am mai avut luciditate. Avem mult de muncit. O să am o discuție cu Mitriță„, a spus Bogdan Stelea la Look TV.

• Rapid a obținut prima victorie de la revenirea în Liga I, după ce a învins, vineri seară, la Chiajna, cu scorul de 2-1 (2-1), pe FC Viitorul, în etapa a doua a campionatului României. Pentru Rapid au marcat E.Dică ‘8 (penalti) și Ciolacu ’16, în timp ce pentru FC Viitorul a înscris Mitrea ’23 (penalti).

FC Viitorul: Balauru – Cr. Manea (Bonilla ’86), Țâru, Mitrea, Puțanu – Pană, Daminuță – Năstăsie (Cioablă ’46), Fl. Tănase – Cârstocea (R. Marin ’46)- Mitriță. Antrenor: Bogdan Stelea

Rapid: Bornescu – Tînc, Mera, Iacob, M. Stoica – Săndulescu – Coman (Martin ’74), Negru, E. Dică (Roșu ’81), Cojocnean – Ciolacu (Selagea ’90). Antrenor: Ionel Ganea

Cartonașe galbene: Mitrea ‘7, Puțanu ’41, Mitriță ’85, ’90+1 / Bornescu ’18, M.Stoica ’21, Dică ’44, Săndulescu ’52, Negru ’63, Buzbuchi ’86

Cartonașe roșu: Mitriță ’90+1

Arbitri: Lucian Rusandu – Vasile Marinescu, Alexandru Cerei – Iulian Călin

Observatori: Nicolae Marodin, Romulus Chihaia

În pauza meciului, galeria echipei Rapid i-a cântat La mulți ani lui Virgil Drăghia, care a împlinit, joi, 24 de ani.

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori.

De asemenea, au fost prezenți și foștii antrenori ai Rapidului, Mircea Rednic și Ioan Andone.

Publicat: 01 08. 2014, 23:16
Actualizat: 01 08. 2014, 23:17