Discursul lui Victor Pițurcă după remiza cu Academica Clinceni: „Știu ce trebuie făcut în continuare”

Victor Piturca participa la conferinta de presa organizata de clubul de fotbal Universitatea Craiova , la stadionul ,,Ion Oblemenco ,, din Craiova , marti 03 septembrie 2019. REMUS BADEA / MEDIAFAX FOTO

Managerul general al Craiovei, Victor Pițurcă, a avut un discurs calm după remiza cu Academica Clinceni, scor 0-0. Fostul selecționer spune că echipa lui a făcut un joc foarte bun, dar nu vrea să mai vadă atât de multe ratări.

Pițurcă a declarat la finalul partidei că știe exact ce trebuie să facă în continuare: „Am ratat trei-patru ocazii foarte clare. Cei de la Clinceni sunt jucători profesioniști, e normal că și-au dorit să obțină un rezultat pozitiv. Pe mine mă deranjează că jucătorii mei au ratat câteva ocazii clare. Ce să spunem? Lumea vorbește. Eu nu dau nimănui apă la moară. Echipa mea a făcut un joc bun, dar nu a marcat. Trebuia să marcăm. Lotul are valoare, însă orice echipă trece prin anumite momente.

De ce să nu ne batem cu CFR? Sigur că am identificat anumite slăbiciuni, am evaluat foarte bine lotul. Știu ce trebuie făcut în continuare. Nu vreau să discut acum aspectul regulii U21. Am schimbat un jucător cu alt jucător, ăsta a fost planul meu de la început. Cu toate că Bairam a jucat destul de bine. Un jucător ca Ivan, de echipă națională, nu poate juca pentru că trebuie să intre un fotbalist U21. Astea sunt regulile”, a spus Victor Pițurcă, după 0-0 cu Academica Clinceni.

Craiova a obținut o singur punct din deplasarea de la Clinceni. Oltenii au ajuns la trei etape consecutive fără succes în Liga 1, după 1-1 cu Poli Iași și 0-2 cu CFR Cluj. Înaintea meciului, Victor Pițurcă spunea că „ar fi normal să câștigăm la Clinceni”.

Fostul selecționer a mai declarat că va fi „o catastrofă dacă va învinge Clinceni”. Oltenii nu au pierdut, dar se întorc acasă fără două puncte extrem de prețioase. Viitorul și CFR se pot distanța acum în fruntea clasamentului. Băieții lui Hagi înfruntă Dinamo în această seară, în timp ce campioana înfruntă Poli Iași, luni, de la 20:30.

În etapa următoare, Craiova joacă pe teren propriu contra rivalilor de la Dinamo.

Publicat: 27 10. 2019, 17:26