Discursul lui Bergodi, după eliminarea din Cupa României: ”Ne gândim la campionat”

Antrenorul Cristiano Bergodi (C) de la FC Voluntari urmareste jocul elevilor sai cu Universitatea Craiova, in ultima partida al optimilor de finala din Cupa Romaniei la fotbal, joi 31 octombrie 2019, la Vountari. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Cristiano Bergodi rămâne optimist după înfrângerea echipei sale, FC Voluntari, în fața celor de la U Craiova, scor 4-1. Ilfovenii au părăsit Cupa României încă din optimi, iar de acum se vor concentra pe campionat.

Tehnicianul italian crede că poate salva, din nou, echipa de la retrogradare: ”Noi am început puțin greu meciul. Am ratat niște ocazii, am dat gol. Mi s-a părut că s-a echilibrat a doua repriză. Am și băgat un atacant, nu era ușor, ei plimbă bine mingea. Am greșit mult pe faza defensivă, mă refer la toata echipa, nu vorbesc numai de fundași. Ei plecau cu prima șansă. Ne gândim la campionat, e foarte important pentru noi să revenim puțin mai sus pentru că suntem pe ultimul loc.

Astăzi era un meci de Cupa României, noi am vrut să facem o figură frumoasă, dar nu s-a putut. Ne-am bătut cu o echipă care se luptă la titlu. Încercăm să reglăm niște lucruri, sperăm să facem a doua victorie. Nu ne va fi ușor, campionatul e lung. Am încredere că ne putem salva”, a spus Bergodi, la finalul partidei, la Digi Sport.

• Hermannstadt, FCSB, Academica Clinceni, Petrolul Ploiești, Dinamo, Poli Iași, Sepsi și Craiova sunt echipele calificate în sferturile Cupei României.
Publicat: 31 10. 2019, 23:37