Dinu Todoran, în extaz după victoria clară cu Universitatea Craiova: „Voiam să fiu pe teren cu astfel de suporteri! Peluza Nord e cea mai tare!”. Ce i-a spus lui Moruțan înainte de meci

Dinu Todoran, antrenorul echipei FCSB, s-a declarat încântat după meciul câștigat cu Universitatea Craiova, scor 4-1, și a avut doar cuvinte de laudă la adresa suporterilor prezenți pe stadion.

FCSB și Universitatea s-au întâlnit pe Arena Națională, în etapa a doua din Liga 1, iar roș-albaștrii s-au impus cu scorul de 4-1, după golruile marcate de către Olimpiu Moruțan, în minutul 8, Ovidiu Popescu, în minutul 16, Andrei Cordea, în minutul 44, și autogolul lui Mateiu din minutul 60. Pentru olteni a marcat Markovic, în minutul 64.

La finalul partidei, Dinu Todoran și-a lăudat jucătorii, dar și suporterii și a dezvăluit ce i-a spus lui Olimpiu Moruțan înainte de acest meci.

Dinu Todoran, în extaz după FCSB – Universitatea Craiova 4-1

Olimpiu Moruțan a înscris cu o super execuție de la distanță, iar Dinu Todoran a dat de înțeles că fotbalistul i-a ascultat sfatul.

Totodată, antrenorul lui FCSB a vorbit și despre returul cu Șahtior Karagandî din turul II din Conference League. În tur, roș-albaștrii au câștigat la limită, scor 1-0.

„E o plăcere pentru mine să văd jucătorii cum vin la antrenament și cum se pregătesc. I-am zis lui Moruțan să dea la poartă, lovește extraordinar, a dat un gol senzațional. Mă bucur pentru suporteri, pentru că la fiecare meci de când am ieșit din pandemia au venit alături de noi, s-au bucurat alături de jucători și asta e important.

Ca antrenor, sunt bucuros că am soluții. O să vină și Olaru, Florinel a intrat și el și o să fie din ce în ce mai bine. Dacă domnul Becali dorește să îl aducă, Vinicius este bine venit. Orice jucător de valoare e bine venit la noi, pentru că grupul e foarte bun la noi.

Voiam să fiu pe teren cu astfel de suporteri! Te încurajează. Îi felicit! Peluza Nord e cea mai tare galerie!

(n.r. despre returul cu Șahtior Karagandî din Conference League) E o echipă care se închide foarte bine, dar în continuare avem prima șansă. E un mare avantaj că jucăm în Armenia. În Karagandî, terenul era sintenic”, a spus Dinu Todoran, la flash-interviurile de după meci.

Ce a declarat Florin Tănase

Florin Tănase a vorbit despre ofertele care au ajuns la club pe numele său.

„Încă mai avem de muncă. Azi ne-a ieșit. Nu ne-am creat foarte multe ocazii cu Craiova. Suntem mulți în față, dar e bine că este concurență. Sperăm să fim sănătoși să avem soluții și pe bancă. Eu sper să jucăm cu toții bine și să avem reușite.

Știu de o singură ofertă, cea din Emirate. De America nu știu nimic. Nea Gigi a vrut mai mulți bani pe mine. Dânsul mi-a spus că vrea 4.5 milioane de euro pe mine”, a declarat Florin Tănase.

Publicat: 26 07. 2021, 00:02
Actualizat: 26 07. 2021, 00:36