Dinu a ieșit la atac în ziua în care Dinamo a început, pentru prima dată în istorie, cu nouă străini în primul „11”: „Străini de fotbal, doar practicanți!” Fotbalistul important pe care-l face praf: „Au fost interese la semnarea lui”

Dinamo a remizat cu ACS Poli, 0-0 la Timișoara, și a ratat șansa de a termina 2017 pe loc de play-off. Imediat după finalul celor 90 de minute, Cornel Dinu a avut o reacție dură față de străinii din lotul lui Dinamo și, în special, față de Rivaldinho.

Pentru prima dată în istorie, Dinamo a început un meci cu nouă străini în postura de titular, iar aceștia nu au scăpat de tirul lui Cornel Dinu: „Mai mult străini de fotbal. Doar practicanți ai jocului. E o nenorocire mai veche, dar care se continuă. Au fost ceva încercări de joc ale lui Dinamo, în prima repriză, am simțit că vor să joace la victorie. Au fost destul de multe mingi lungi pe vârfurile de atac și combinații mai puțin reușite în apărare. Totuși, Timișoara a atacat mai mult. Dinamo a avut un joc șters, dar putea câștiga. Doar că în atac au fost doi cocostârci, mă refer la Rivaldinho și Bokila.
„,
a spus „Procurorul”, la Telekom Sport.

Apoi, legenda din Ștefan cel Mare l-a taxat pe Rivaldinho pentru ratarea din repriza a doua, când a scăpat singur cu Straton și a finalizat lamentabil, pe lângă poartă: „De Rivaldinho nu e decât numele. Eu știu că au fost interese la semnarea lui. El doar contează la Dinamo, nu joacă. În afara de șutul ăla cu Bilbao, nimic…”, a fost mesajul dur al lui Dinu.

Publicat: 18 12. 2017, 22:13
Actualizat: 18 12. 2017, 22:25