Dinamo, victorie contra campioanei Irlandei de Nord în primul amical sub comanda lui Eugen Neagoe

Dinamo a evoluat pentru prima oară sub comanda lui Eugen Neagoe (51 de ani), în amicalul din Spania, de la Marbella, cu Lienfield, campioana Irlandei de Nord. Adversara „câinilor” va juca în preliminariile Ligii Campionilor împotriva celor de la Rosenborg.

Elevii lui Neagoe s-au impus cu 2-0. Italianul Mattia Montini a punctat în prima repriză pentru echipa din „Ștefan cel Mare”, iar Daniel Popa a închis tabela în minutul 75. Dinamo a folosit, pentru prima dată, noile echipamente pentru sezonul următor, cu noul sponsor pe piept: Unibet.

În prima parte a jocului, antrenorul prahovean s-a bazat pe noile achiziții: Cătălin Straton, Florin Bejan, Andrei Sin și Alexandru Răuță, dar și pe tinerii Geani Crețu, Levent Oltay, Andreas Mihaiu și Alin Lazăr în repriza secundă. Robert Moldoveanu, atacantul împrumutat la Petrolul în sezonul trecut, a evoluat până în minutul 78, iar nou-veniții Gabriel De Moura și Slavko Perovic au intrat pe parcursul reprizei secunde.

Eugen Neagoe a fost numit antrenorul lui Dinamo după ce conducerea a hotărât să renunțe la serviciile lui Mircea Rednic (57 de ani), datorită sezonului precedent, încheiat pe locul nouă. La scurt timp după numirea acestuia, clubul din „Ștefan cel Mare” a mutat și la nivel administrativ, Florin Prunea devenind noul manager general al echipei.