Dinamo – Steaua 0-0. Gripa s-a lăsat în gambe, fotbalul se reportează pentru duminică

E oficial primăvară, a începutul sezonul virușilor gripali, dar în fotbalul românesc e vremea pentru DinamoSteaua, un derby pe care bilele lui Burleanu și Iorgulescu l-au scos din bol pentru a fi jucat de două ori în trei zile. Pentru fanii celor două echipe, e ca și cum ai comprima Crăciunul cu Anul Nou.

Era primul minut al primului episod, când Tade, titularizat surprinzător direct din curtea liceelor prin care s-a antrenat, i-a stricat o minge lui Hamroun, la 5 metri de poarta lui Cerniauskas. A fost semnalul de intenție al campioanei, chiar dacă Reghecampf i-a lăsat în afara lotului pe Gebhart, Marica și Kharja. În minutul 7, căpitanul Chipciu și-a anunțat și el intențiile. Rămas cu o minge respinsă la marginea careului lui Dinamo, a trimis-o spre treptele dinspre bulevardul Ștefan cel Mare. Opt minute mai târziu, Chipciu și-a mutat săgeata de la GPS pe clădirea Spitalului Floreasca, iar în minutul 43 a ratat cea mai mare ocazie a partidei: Rotariu a fost deposedat lângă propriul careu, Hamroun a centrat la bara a doua, Enache a întors cu capul, iar Chipciu a tras din 4 metri peste poartă.

Gripa care a bântuit săptămâna aceasta prin cantonamentele celor două echipe a părut că și-a tras și ea o pereche de apărători și s-a lăsat în gambele jucătorilor. Chiar și după standardele primei ligi din România, numărul de mingi luftate, înălțate la cer, rașchetate, bărbierite sau ricoșate din colțurile tibiilor a fost exasperant. La final, Reghecampf a motivat aceste rateuri prin starea gazonului. Posibil, dar mingea sărită din pieptul lui Tade ca din zid, în minutul 40, cu siguranță nu fusese descentrată de gâlmele din iarbă.

Steaua a încercat să deschidă jocul în părțile laterale ale terenului, unde fundașii dinamoviști Olteanu și Hanca au avut o primă repriză de coșmar, dar fazele de poartă au apărut rar în ciuda energiei lui Enache și Hamroun.

În partea a doua, tot Steaua a început mai bine și a mai ratat o ocazie mare. În minutul 48, Hamroun a bătut o lovitură liberă în centrul careului, apărarea lui Dinamo a rămas blocată, iar Papp a trimis cu capul peste poartă, singur la 6 metri. Dinamo a încercat apoi cu disperare să se agațe de ritmul meciului, pe care n-a părut că-l ghicește în vreun moment. Romario a driblat trei adversari în tușă, a trimis mingea în careu, însă Rotariu a plecat cu ea spre propria poartă, fugind cu tot cu iluziile propriilor fani în cârcă.

Meciul a rămas blocat chiar dacă Rednic l-a introdus pe Bicfalvi, iar Reghecampf a răspuns cu Stanciu. Singura fază care i-a scos pe cei 13.000 de dinamoviști prezenți la meci dintr-o stare de ușoară astenie a venit în minutul 64. Rotariu, nemarcat în centrul careului, s-a întors și a tras peste poartă. Apoi, Dinamo s-a scufundat din nou într-o lipsă de idei.

În minutul 86, Stanciu putea să facă semifinala mai ușoară pentru Steaua. Rămas într-un spațiu gol la marginea careului, mijlocașul a tras minunat spre colțul lung, mingea neînvârtită a trecut de mâna lui Cerniauskas, apoi a lovit bara. După fața jocului, ar fi fost un gol meritat.

S-a terminat, însă, 0-0 și fotbalul se reportează pentru duminică.

Publicat: 03 03. 2016, 22:41
Actualizat: 03 03. 2016, 22:54