Dinamo pregătește un transfer surpriză:** un jucător care nu a jucat titular în niciun meci din sezonul 2011-2012!

Șefii lui Dinamo n-au uitat jucătorul care în urmă cu un an și jumătate le-a dat mari bătăi de cap și acum vor să-l transfere. Roș-albii s-au interesat în aceste zile de situația lui Ciprian Brata și par tentați să înainteze o ofertă pentru mijlocașul stânga de 21 de ani care joacă în prezent pentru Pandurii Târgu Jiu.

În etapa a 3-a a sezonului 2010-2011, Dinamo se deplasa la Târgu Jiu pentru meciul cu Pandurii, reușind să smulgă cu greu un punct, 2-2, după ce „câinii” au marcat golurile egalării în ultimele zece minute ale partidei. Gorjenii au promovat atunci un nou nume pentru Liga 1, Ciprian Brata, care la 19 ani înscria în poarta „roș-albilor” și obținea penalty-ul din care s-a făcut 2-0.

Modelul Matei

Atunci a fost momentul în care s-a declanșat și „pasiunea” dinamoviștilor pentru Brata. Între timp au trecut aproape doi ani în care mijlocașul și-a pierdut statutul de titular al naționalei de tineret și a apărut din ce în ce mai rar la Pandurii. Totuși, „câinii” vor să profite de acest recul al fotbalistului pentru a-l achiziționa cât mai ieftin. În plus, conducătorii roș-albilor se bazează pe exemplul oferit de Cosmin Matei, care a venit în iarnă din postura de talent irosit și a renăscut în retur.

158 de minute a jucat Brata sezonul trecut, când nu a fost folosit ca titular nici măcar o dată de antrenorul Petre Grigoraș

Publicat: 06 06. 2012, 08:40
Actualizat: 06 06. 2012, 08:41