Dinamo – Gaz Metan 2-0. „Câinii” urcă în premieră pe loc de playoff în acest sezon. Părăsiți de Iordănescu Jr, medieșenii au jucat extrem de slab

Formatiile Dinamo Bucuresti (echipament rosu) si Gaz Metan Medias s-au intalnit intr-o partida din etapa a 13-a din Liga I la fotbal, partida disputata pe stadionul Dinamo din Capitala, vineri 18 octombrie 2019. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO
Vezi galeria foto - 6 poze

Dinamo – Gaz Metan 2-0 (Mrzljak 21, Sorescu 73)

Dinamo a învins Gaz Metan cu scorul de 2-0, în etapa cu numărul 13 din Liga 1. „Câinii” n-au avut prea multe emoții, întrucât oaspeții au făcut un meci extrem de slab. Edi Iordănescu nu a făcut deplasarea la Bucureștii, find suspendat pentru două jocuri. Echipa a fost condusă de secundul Ionuț Stelescu.

Dinamo a deschis scorul în minutul 21, prin Mrzljak. Oaspeții n-au avut nicio reacție după golul încasat, iar Dinamo a continuat să controleze jocul. Același Mrzljak a mai marcat o dată până la pauză, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.

Nistor și Moldoveanu au ratat câteva ocazii uriașe după pauză, spre disperarea lui Dușan Uhrin Jr. Dumitru Cardoso a avut singura ocazie a Mediașului, după o gafă a lui Piscitelli. Cardoso a șutat pe centru, de la 25 de metri, iar portarul italian a respins defectuos. Mingea a ricoșat în bara transversală, spre norocul portarului.

Sorescu a rezolvat meciul în minutul 73, după o pasă superbă a lui Dan Nistor, care l-a lăsat singur cu Pleașcă. „Câinii” au controlat jocul până la final, astfel că au bifat al doilea succes din ultimele trei etape.

Dinamo a urcat temporar pe locul 6, cu 17 puncte. Este pentru prima dată în acest sezon când Dinamo ajunge pe loc de playoff. Gaz Metan rămâne pe locul 4, cu 21 de puncte. Medieșenii au înregistrat patru înfrângeri în ultimele cinci etape.

Publicat: 18 10. 2019, 21:56
Actualizat: 18 10. 2019, 22:23