Dinamo a câștigat categoric primul meci amical al verii! Puștii lui Dusan Uhrin n-au dezamăgit în Turcia

Dinamo a susținut primul meci amical în cantonamentul din Turcia împotriva celor de la Ankara Keciorengucu, formație din liga segundă turcă. „Câinii” s-au impsu cu scorul de 4-1, după ce la pauză au condus cu 3-0.

Dusan Uhrin a folosit două echipe total diferite în cele două reprize. Dinamo a început cu Eşanu – Sorescu, Puljic, R. Grigore, A. Radu – Bani, Vl. Achim, Fabbrini, Mihaiu – Nemec, Neicuţescu.

În repriza secundă au evoluat Fara – C. Nica, Ehmann, Bejan, Giafer – A. Florescu, Răuţă, G. Creţu, V. Borcea (Borduşanu, 78) – Moldoveanu, Măgureanu.

„Câinii” au deschis scorul în minutul 14, după un autogol al turcilor, iar 14 minute mai târziu Deian Sorescu majora diferența dintr-o lovitură de pedeapsă. Andreas Mihaiu și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 35, iar Cătălin Măgureanu a stabilit scorul final în minutul 53.

Ankara Keciorengucu a terminat pe locul 7 în sezonul trecut din liga secundă turcă. Dinamo va juca un meci amical puternic pe 27 iunie cu Galatasaray.

Lotul de jucători deplasat de Dinamo în Turcia

Portari: Mihai Eșanu, Ştefan Fara, Denis Oncescu

Fundași: Constantin Nica, Ante Puljic, Florin Bejan, Ricardo Grigore, Steliano Filip, Andrei Radu, Marco Ehmann, Deniz Giafer, Costin Amzar

Mijlocași: Deian Sorescu, Paul Anton, Alexandru Răuță, Vlad Achim, Diego Fabbrini, Geani Crețu, Ahmed Bani, Valentin Borcea, Antonio Bordușanu, Andrei Florescu

Atacanți: Adam Nemec, Robert Moldoveanu, Andreas Mihaiu, Mihai Neicuțescu, Cătălin Măgureanu