Didi ține Oțelul în viață!** CS Mioveni – Oțelul 1-2! Nilă a fost aproape de supriză în prelungiri

„Nu am renunțat la titlu, mai ales că vor fi destule surprize” a fost premoniția lui Dorinel înaintea etapei care a luat la mișto ierarhia Ligii I. Era feeling-ul unuia care deține recordul național de selecții și are ștampila de campion pe carnetul de antrenor.

Didi, botezat de moldoveni „Gigi” nu și-a ales degeaba „doi-ul” de pe spate și l-a explicat cu cea mai facilă „doppietta” din carieră, pentru care le-a mulțumit „asistenților” Antal și Sălăgean. Reușitele i-au scăzut lui Dorinel debitul de flegme pe minut și l-a făcut arunce deja un gând spre derby-ul cu Steaua dinainte de Înviere.

Aceeași confruntare a explicat și prezența lui Stoichiță la Mioveni, în compania selecționerului Moldovei. Pena a nimerit și el bara înainte de pauză, mulțumind grupul de fani gălățeni care au făcut pe sindicaliștii cu banner-ul „Borș, dă-le banii la jucători ca să ai liniște de Sărbători!”. Suspansul a fost readus în minutul 69 de Cl. Ionescu, cu penalty-ul bară-gol scos din clinciul S. Ilie-Crăciun, dar centralul Micloșină a scos în afara careului faultul asupra aceluiași Ionescu, două minute mai târziu. Voiculeț nu a ajutat atacul, dar a fost util în poartă pe final, după ce Popescu l-a faultat in extremis pe Antal și a plecat la vestiare mai devreme.

E o victorie importantă, dar care trebuie dublată de un succes sâmbătă, cu Steaua