Dică dă de pământ cu fotbaliștii lui: „Nu meritam nici un egal. M-au dezamăgit, în felul ăsta nu putem bate pe nimeni!”. Antrenorul FSCB îl scuză pe Artur Jorge

FCSB a câștigat greu, 2-1, meciul din deplasare cu Juventus Colentina. Condusă din primele secunde după autogolul lui Artur Jorge, vicecampioana a revenit în prima repriză după golurile marcate de Romario Benzar și de Dennis Man. Chiar dacă a controlat și a doua repriză, echipa lui Nicolae Dică a fost aproape de înfrângere. În ultima secundă, după ce Nedelcu a făcut henț în careu, Călințaru a ratat penibil lovitura de pedeapsă printr-o scăriță nereușită.

Antrenorul FCSB a fost extrem de nervos la finalul meciului. Nicolae Dică și-a criticat aspru fotbaliștii și a transmis un avertisment. „Am început foarte prost, inexplicabil, apoi reușim să întoarcem rezultatul. Cu tot respectul pentru cei de la Juventus, azi am întâlnit un adversar cu jucători care anul trecut erau în liga a doua. Nu meritam nici un egal după cum am jucat, eu sunt de vină că nu îi fac să înțeleagă că sunt importante jocurile de campionat. Din păcate, m-au dezamăgit. Cu această atitudine nu putem să batem pe nimeni, e valabil pentru toți. Chiar dacă avem cei mai buni jucători din România, fără atitudine nu putem bate pe nimeni„, a spus Dică.

Acesta a comentat și prestația lui Artur Jorge, cel cu o prestație modestă la debut. „Artur Jorge a avut ghinion, a vrut să degajeze. El vine după o perioadă în care nu a jucat, avem încredere în el, dar trebuie să îi acordăm timp să se acomodeze și cred că într-o lună de zile va fi jucătorul pe care îl așteptăm„. Nicolae Dică a vorbit și despre revenirea lui Budescu: „Budescu a jucat azi 30 de minute, vedem până miercuri dacă va juca cu Sporting. Șansele noastre sunt mici, dar vom încerca să dăm totul la retur, să reușim ceea ce mulți nu cred. Îmi doresc ca la meciul cu Sporting să avem o atitudine bună„.

Publicat: 19 08. 2017, 23:18
Actualizat: 19 08. 2017, 23:19