Dezvăluire în premieră despre „Coșmarul Boro”!** Asta chiar doare: ce îl întrebau englezii pe Dică, în timpul meciului

Au trecut mai bine de șase ani de la una dintre cele mai negre seri din istoria Stelei. Cu toate acestea, eroii roș-albaștrilor din acel sezon excepțional, în care gruparea din Ghencea a fost la un pas de finală, nu uită ultimele minute de groază de pe Riverside Stadium.

Fostul jucător al Stelei, Sorin Paraschiv, a dezvăluit că acea răsturnare de scor incredibilă (Steaua a avut 3-0 la general, cu două goluri înscrise în deplasare) a fost un lucru pe care nici englezii nu îl anticipau. Cu aproximativ un sfert de oră înainte de final, Dică a luat un galben care era sinonim cu suspendarea pentru ultimul act, iar jucătorii lui Boro l-au dojenit pentru neșansa sa.

Spun acum ceva ce Dică ne-a spus la multă vreme după acel meci. Prin minutul 75, după ce a încasat un cartonaș galben care îl suspenda pentru finală, știți ce îi ziceau jucătorii lui Boro? Îl întrebau și se întrebau cum a putut să facă acel gest pentru că nu va juca în finală.

Deci ei nu mai credeau în calificare, la fiecare întrerupere a jocului îl chestionau pe Dică dacă într-adevăr din cauza acelui stupid cartonaș va sta pe margine la finală„, a spus Paraschiv, la gsptv.

Para regretă că nu a fost pe teren în acel meci, dar consideră că absența lui Bănel a fost decisivă pentru stabilirea echipei care s-a calificat: „Cu siguranță, altfel ar fi arătat meciul și altul ar fi fost rezultatul dacă pe teren se afla Nicoliță. Cu mine pe gazon nu știu dacă s-ar fi schimbat ceva, dar absența lui Bănel a contat decisiv. Acel meci e regretul carierei mele de fotbalist„.

Publicat: 18 09. 2012, 15:32
Actualizat: 18 09. 2012, 16:10