Dezastru pentru Steaua pe partea dreaptă!** Vezi cum au evoluat jucătorii lui Reghe, în primul amical din această iarnă! Cine a impresionat și cine a dezamăgit

La primul meci al Stelei din acest an, jucătorii lui Reghecampf au arătat că n-au uitat fotbalul în această pauză. Bucureștenii au etalat un joc bun, deși adversarul a avut un mare plus în dreptul pregătirii fizice. În prima parte, steliștii au preferat contraatacurile, dintr-o asemenea fază Nikolic reușind să marcheze. În repriza secundă, steliștii au suferit însă, și pe fondul schimbărilor efectuate de cei doi antrenori.

Stanca – în prima repriză n-a avut prea multe mingi de apărat dar, a oferit siguranță de fiecare dată când a fost solicitat. N-a fost vinovat la golurile marcate de Celtic, însă în partea a doua a fost ușor ezitant.

Prepeliță – una dintre soluțiile de criză ale lui Reghecampf pentru acel post. Mijlocașul venit de la Craiova s-a descurcat însă acceptabil în prima parte, dar a jucat dezastruos în partea secundă. Într-un interval de numai cinci minute și-a scăpat de două ori adversarul direct, centrările adversarilor transformându-se în goluri pentru scoțieni.

Szukala – același joc sigur cu care ne-a obișnuit. Este un adevărat turn de control în careul Stelei și a avut mai multe intervenții în care și-a pus în valoare calitățile.

Chiricheș – suferă în continuare la duelurile aeriene, dar excelează la jocul cu mingea, ieșirile din apărare și la duelurile unu la unu. Și-a încercat și șutul de la distanță, s-a implicat în construcție, a făcut un meci foarte bun. A făcut însă marcaj destul de larg la golurile lui Celtic

Latovlevici – a făcut foarte bine faza defensivă, dar a avut câteva stângăcii pe faza de atac, cauzate însă de perioada în care se află cu pregătirea. L-a scăpat din marcaj pe Bangura, care a făcut 2-1 pentru Celtic

Bourceanu, Pintilii – cei doi rămân un cuplu de mijlocași centrali foarte solid. Se completează excelent, iar procentul recuperărilor este foarte ridicat. Bourceanu și Pintilii reprezintă o centură care oferă multă siguranță în jocul Stelei.

Adi Popa – a alternat momentele bune cu cele în care a dispărut din joc. A contribuit decisiv la golul înscris de Nikolic, iar în partea a doua a avut mai multe pătrunderi periculoase. Unul dintre defecte este însă că nu reușește să se completeze cu fundașul de pe partea sa.

Rusescu – s-a zbătut mult în prima repriză, dar fără succes. A avut câteva inițiative, dar a suferit din cauza marcajului foarte strâns. Golgheterul Stelei a început tare în repriza secundă, cu un șut foarte periculos la colțul lung, care a trecut puțin pe lângă poartă.

Chipciu – a fost unul dintre cei mai buni jucători din prima repriză. S-a zbătut mult, a încercat permanent să verticalizeze și s-a implicat aproape în toate acțiunile de poartă ale Stelei. A fost înlocuit în repriza a doua cu Tănase.

Nikolic – așa cum ne-a obișnuit, și-a etalat forța în disputele cu adversarii. La faza golului a reușit să se desprindă foarte ușor de marcaj, iar șutul a fost precis. A avut o repriză foarte bună.

Jucători intrați în repriza a doua:

Adi Rocha – brazilianul Stelei a mai bifat un meci slab. În partea a doua a fost lăsat de Rusescu singur cu portarul, dar a tras direct în adversar. Este greoi în mișcări și stă slab la capitolul „plasament”.

Gardoș – a intrat în repriza a doua și n-a impresionat, ba dimpotrivă. A greșit la primul gol al scoțienilor, când a dat pe lângă minge la o centrare în careu.

Tănase – s-a zbătut mult, dar fără realizări notabile. A căutat permanent pasa decisivă, fără succes însă. La o singură fază a „sclipit”, descurcându-se cu dezinvoltură, deși era încercuit de doi adversari. Și pasa a fost bună, dar la capătul ei s-a aflat Adi Rocha, care, din cauza gabaritului, nu a mai ajuns-o.

Pârvulescu – i-a luat locul lui Prepeliță, însă n-a excelat, lucru îngrijorător pentru Reghecampf, care-l vede o soluție pentru flancul drept. A fost depășit foarte ușor de Samaras la o fază în minutul 81.

Filip –
a intrat în locul lui Pintilii. A avut o evoluție destul de bună, însă nu poate emite pretenții la titularizare.

Mihai Costea – a fost trimis în teren în minutul 64, în locul lui Adi Popa. A avut o fază în careu în minutul 69, când a preluat foarte sigur, dar continuare a fost defectuoasă.