Dezastru pe toate liniile! Timișoara, fără victorie de șase etape: Poli – Corona 0-0

Timișoara nu mai câștigase de cinci etape înaintea întâlnirii cu cei de la Corona și era de așteptat ca bănățenii lui Velcea să ia cu asalt poarta lui Marc încă din primul minut. Nu a fost așa și Poli reușește încă un meci dezamăgitor, în fața puținilor fani prezenți la stadion.

Ionel Gane câștigă primul său punct pe banca brașovenilor și acest lucru poate fi considerat o perfomanță în condițiile în care Corona avea doar un singur punct după nouă etape. De partea cealaltă, Poli adună șase meciuri consecutive fără victorie și Velcea nu se mai simte deloc bine pe bancă. Fanii i-au cerut demisia la final.

ACS Poli Timișoara a terminat la egalitate, vineri, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Corona Brașov, într-un meci din etapa a X-a a Ligii I.

În minutul 18, Szekely a trimis mingea în poarta apărată de Marc, dar golul nu a fost validat, pe motiv de ofsaid.

Corona a rămas în inferioritate numerică, în minutul 88, când a fost eliminat Neacșa.

ACS Poli Timișoara: Nuno Claro – Iordache, Scutaru, Șeroni, Marovici – Ov. Petre (Furtado ’80) – Bărbuț (Keita ’60), Gorobsov, Trandu (Popovici ’32), Nanu – Szekely. Antrenor: Valentin Velcea.

Corona Brașov: Marc – Martac, Tudose, Asanovici, Burlacu – Dâlbea, Miranda – Neacșa, Vranjkovici (Olariu ’76), Brata (Damian ’90+5) – Buș (Aguirre ’56). Antrenor: Ionel Gane.

Cartonașe galbene: Iordache ’26, Keita ’87 / Miranda ’45, Buș ’40, Burlacu ’68, Neacșa ’78, ’88, Marc ’90+2, Aguirre ’90+3

Cartonaș roșu: Neacșa ’88

Arbitri: Florin Miron (central) – Bogdan Gheorghe, Ioan Daniel Ciocănea (asistenți) – Marius Omuț (rezervă)

Observatori: George Ionescu, Aurel Beldeanu