Demonstrație ofensivă:** Petrolul Ploiești – SSV Jahn Regensburg 5-2! Rednic mai așteaptă încă două transferuri

Petrolul a dat 5 goluri unei echipe de eșalon secund din Germania, sub ochii patronului Florian Walter, ploieștenii părând pregătiți să „încurce socotelile” în Liga I. Grozav, într-o formă de zile mari, Hamya Younes, golgeterul din sezonul trecut „acomodat” și el cu noua formulă și Roman au marcat golurile unui test, penultimul înainte de startul returului, care a arătat o echipă capabilă să joace un fotbal ofensiv și plăcut.

Cum patronul a mai promis două transferuri de clasă, până săptămâna viitoare, Mircea Rednic poate spera la ce e mai bun pentru el și elevii săi: mii de abonamente vândute, un patron potent și un lot numeric și valoric „ok”.

Mircea Rednic a făcut un prim unsprezece în care, 80-90% se regăsesc și titulari de peste o săptămână, când va începe campionatul, testul fiind unul relevant. Grozav a deschis scorul, în min. 4, cu un șut la vinclu, apoi, Hamza a făcut 2-0, în min. 34, din pasa lui Guilherme, scorul, la pauză, fiind dus la proporții de neprezentare, de către același internațional – Gigu Grozav (min. 36, reluare simplă, cu capul, în porta goală, după un șut al lui Cristescu, respins în față de portar).

După pauză, „Puriul” a făcut modificările obișnuite, dar spectacolul oferit de ambele echipe, a continuat la același cote. Hamza a făcut 4-0 (min. 53), apoi, Regensburg a revenit în joc, cu două „boabe” în porta lui Povilas, în doar cinci minute! Roman a înschis însă tabela, cu golul din min. 76, Mircea Rednic declarându-se mulțumit de ceea ce a văzut în teren. „Să nu uităm că suntem doar de o lună împreună, astfel că mai avem multe de pus la punct, mai ales pe faza defensivă”.

FC Petrolul Ploiești – SSV Jahn Regensburg 5-2 (3-0)

Marcatori: Grozav (4, 36), Younes (34, 53), Roman (77)/Kilka (62), S. Hofman (67).

Petrolul: Hamutovski (46 Povilas) – Achim (46 Alcenat), Galamaz, Szukala, Guilerme (55 Neag) – Oprița (46 Boudjemaa), Mustivar (cpt) (46 Marinescu), Cristescu (46 Hoban), Cristea (55 Cojocnean) – Grozav (68 Roman), Younes. Antrenor: Mircea Rednic.

SSV Jahn: M. Hofman (46 Wiegers) – Nachreiner (46 Smarzoch), Laurito (cpt), Neunaber (46 Erfen), P. Haag (46 M. Muller) – Machado (46 S. Hofmann), Kotzle (46 Wedlich),T. Kurz (46 Beck), Dedola (46 J. Muller) – Hein (46 Amaghaibou), Sembolo (46 Kialka). Antrenor: Oscar Corrochano.

Arbitri: Florian Kornblum – Dominik Strebel si Michael Bacher (Munchen)

Publicat: 13 07. 2012, 08:13
Actualizat: 13 07. 2012, 10:34