Deian Sorescu, mesaj pentru Mircea Rednic, după remiza cu UTA: „Aș fi preferat să rămân acolo”

Deian Cristian Sorescu si Damian Daniel Isac in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si UTA Arad, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Dinamo din Bucuresti, sambata 2 octombrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Deian Sorescu, căpitanul în vârstă de 24 de ani al lui Dinamo, s-a declarat dezamăgit după remiza cu UTA Arad și i-a transmis un mesaj noului antrenor, Mircea Rednic.

Dinamo și UTA Arad s-au întâlnit sâmbătă după-amiază, în cadrul etapei cu numărul 11 din Liga 1, și au remizat, scor 2-2. Torje a deschis scorul în minutul 7 și Sorescu a majorat diferența în minutul 53.

UTA, aflată în inferioritate numerică, a restabilit egalitatea prin dubla lui Miculescu reușită în minutele 63, respectiv 90+6.

Deian Sorescu, mesaj pentru Mircea Rednic, după Dinamo – UTA Arad 2-2

Mircea Rednic l-a utilizat pe Deian Sorescu în zona ofensivă, iar fotbalistul a transmis că ar prefera să rămână pe postul de fundaș dreapta, pentru că acolo se simte cel mai bine.

„A fost foarte greu. Păcat! Sunt dezamăgit, pentru că după părerea mea am avut cele trei puncte în mână și am rămas doar cu unul, dar așa este în fotbal, când ai multe ocazii și nu reușești să marchezi, se răzbună. Împreună cu cei din staff vom analiza meciul și cu siguranță ne vor spune ce am greșit și ce am făcut bine. E păcat pentru că nu am reușit să profităm de faptul că am jucat cu un om în plus. Ei au riscat și au dus toate mingiile sus. Așa e când ai ocazii și nu reușești să înscrii, iei gol în minutul 90+5.

Nu trebuie să dăm vina pe jucători și trebuie să rămânem uniți, pentru că doar noi suntem cei care putem să o scoatem la capăt.

Voi încerca să dau 100% pe orice poziție voi juca. Aș fi preferat să rămân pe o singură poziție, pentru că am fost și eu debusolat, dar asta nu a fost vreo scuză pentru mine. Aș fi preferat să rămân fundaș dreapta”, a spus Deian Sorescu, la flash-interviurile de după meci.

Publicat: 02 10. 2021, 19:12