Decăderea „Împăratului”!** Marcos Antonio e doar o umbră a fotbalistului de anul trecut și este ca și plecat din Giulești

Marcos Antonio a intrat într-un con de umbră în acest sezon, având evoluții oscilante, lucru care l-a obligat pe Răzvan Lucescu să-l lase pe bancă în mai multe partide.

Declinul căpitanului rapidist a început în toamnă, la partida cu PSV Eindhoven (1-3), din grupele Europa League. Acesta a greșit la golul marcat, în minutul 88, de suedezul Toivonen, reușită prin care olandezii au preluat conducerea, și astfel, sud-americanul i-a privat pe elevii lui Răzvan Lucescu de un rezultat pozitiv.

Din păcate pentru Rapid, evoluțiile slabe ale căpitanului au continuat și în Liga I, în special în acest retur de campionat. Fundașul a greșit grav în trei partide disputate pe teren propriu. „pe mâna” stoperului, giuleștenii au pierdut șapte puncte în lupta pentru titlu. Marcos Antonio a gafat în partida cu Ceahlăul (1-2), fiind vinovat la ambele goluri marcate de elevii lui Costel Enache. De asemenea, fundașul a fost „co-autor” și la golul marcat de Cristi Tănase în meciul cu Steaua (1-1), din Giulești, iar duminică seara a recidivat la ultima fază a partidei cu FCM Tg Mureș. S-a terminat 1-1, iar giuleștenii au pierdut două puncte imense în lupta pentru titlu.

A refuzat banderola
Răzvan Lucescu nu l-a folosit titular pe Marcos Antonio în meciul cu FCM Tg Mureș, tehnicianul fiind nemulțumit de evoluția pe care stoperul a avut-o la Ploiești. Apărătorul a fost introdus în minutul 85, în locul lui Pancu, iar în momentul schimbării atacantul i-a întins banderola de căpitan. Brazilianul a refuzat să o poarte, fiind supărat că nu a fost titular.

Un alt motiv pentru care Marcos Antonio este nemulțumit are legătură cu faptul că încă nu a fost chemat la negocieri pentru prelungirea contractului scadent în vară.

Îl vrea Dan Petrescu
Fundașul brazilian este aproape să părăsească Rapidul la finalul sezonului, iar destinația sa pare a fi Rusia. Marcos Antonio este monitorizat de Dan Petrescu care vrea să-l transfere din vară la Kuban Krasnodar. „Bursucul” caută un fundaș central, iar sud-americanul are avantajul că poate fi transferat gratis, mai ales că rapidiștii nu par foarte hotărâți să activeze clauza de prelungire a contractului.

Publicat: 08 05. 2012, 10:09
Actualizat: 08 05. 2012, 10:10