Debuturi ratate! Laurențiu Brănescu și Răzvan Popa au avut partea lor de vină la golul din derby-ul Moldovei, Poli Iași – FC Botoșani

Daniel Pancu debutanti poli iasi

Poli Iași a avut trei debutanți în teren în derby-ul moldav cu FC Botoșani, de luni, meci încheiat cu victoria oaspeților, scor 1-0. Daniel Pancu i-a folosit în premieră pe portarul Laurențiu Brănescu, fundașul central Răzvan Popa și mijlocașul Andrei Moisă, acesta din urmă bifând primele minute în Liga 1.

Dacă puștiul Moisă a fost titularizat datorită regulii Under 21, fiind înlocuit după câteva minute cu Vanzo, portarul Brănescu și stoperul Popa au fost integraliști la primul lor meci pentru Poli. Și, din păcate pentru ei, au avut partea lor de vină la golul victoriei oaspeților, marcat de Fili în minutul 89.

Mai întâi Papa a centrat extrem de ușor din fața lui Răzvan Popa, din partea dreaptă, de la marginea careului mic, după care portarul Brănescu a avut o intervenție ratată la reluarea din unghi a lui Fili, deviindu-și practic balonul în poartă.

A fost singura intervenție stângace a lui Brănescu din acest meci, dar cu urmări pe tabelă. În rest, portarul școlit la Juventus a avut intervenții sigure, una decisivă, în prima parte, la reluarea lui Roman (minutul 32). Fază la care Roman a trecut extrem de ușor pe lângă același Răzvan Popa.

Pancu a surprins prin cele două titularizări, mai cu seamă că ambii jucători nu au mai evoluat într-un un meci oficial de luni bune. Brănescu, venit de doar câteva zile la Iași, a recunoscut chiar că are nevoie cam de două săptămâni pentru a ajunge la nivelul optim după lunile de inactivitate, în timp ce Răzvan Popa s-a văzut că nu are ritm, el neavând drept de joc în lunile în care s-a pregătit în Copou.

Riscuri asumate

La final de meci, antrenorul Daniel Pancu s-a plâns de faptul că ambii debutanți ai săi, Brănescu și Popa, nu au mai jucat de luni bune, în timp ce Zajmovic a bifat primul meci integralist după o lungă pauză. Dar Pancu și-a asumat un risc titularizându-i pe primii doi, din moment ce avea pe bancă alte soluții. În lipsa lui Baxevanos, folosit mult timp titular, mulți se așteptau ca Mihalache să revină pe teren și să refacă cuplul cu Frăsinescu în centrul defensivei. Pancu l-a preferat însă pe Popa, un jucător fără meciuri în picioare.

Iar în poartă Pancone avea varianta Axinte, cu care ar fi rezolvat și regula Under 21, fără să mai fie nevoit să-l folosească doar câteva minute pe Moisă. Ori varianta Bosz.

Schimbări neinspirate

Daniel Pancu s-a dovedit neinspirat și la schimbări. Nu doar luni, contra Botoșaniului, ci și în prima etapă a returului, cu Chindia. În primul meci al anului, tehnicianul l-a trimis pe Mensah în teren în locul lui Francisc Cristea, în minutul 36, iar în minutul 70 l-a scos de pe teren. Și în meciul cu Botoșaniul tehnicianul Iașiului a fost neinspirat cu introducerea lui Vanzo de această dată. Belgianul a intrat în locul lui Moisă, în minutul 6, dar a fost schimbat la rândul său cu Francisc Cristea, în minutul 68. Semn că cei veniți de pe bancă nu au adus plusul aștepat.

Nu e mai puțin adevărat că Poli nu l-a avut în teren în duelul cu FC Botoșani pe golgeterul Andrei Cristea, autor a 7 goluri în acest sezon, înlocuitorul său, Zajmovic, fiind din nou o mare decepție, ca în multe alte partide!

Poli a preluat „lanterna” Ligii 1 după etapa a doua din retur, iar duminică ieșenii au un nou test de foc, în deplasare, cu Gaz Metan Mediaș. Și victoria este obligatorie pentru moldoveni, pentru a nu risca să se rupă de pluton.

Publicat: 19 01. 2021, 15:36