De meserie, gafeuri!** Rând pe rând, portarii CFR-ului au comis-o în acest sezon!

Fanii vișinii cred că poarta CFR-ului e blestemată, iar cu „U” Cluj (3-1) s-au convins definitiv. Nuno Claro, Mincă, Fernandes și Beto au „comis-o” fiecare în acest campionat, atât în Liga 1, cât și în Cupă. „Sperăm să fie ultima”, e avertizat Beto de șefi, care nu uită că portughezul are un gol pe conștiință și de la derby-ul cu Dinamo.

CFR nu are siguranță în poartă în acest sezon. Fiecare dintre cei patru portari folosiți în Cupă și în campionat, Nuno Claro, Fernandes, Mincă sau Beto, a bifat cel puțin o gafă de proporții. Astfel, Nuno Claro și-a pierdut definitiv postul între buturi după etapa a treia, când a gafat decisiv la ambele goluri ale victoriei lui Gaz Metan. Intrat în dizgrația fanilor, Nuno a fost înlocuit în poartă de Fernandes, transferat din Grecia. Însă, în chiar meciul său de debut, la Târgu Jiu, în etapa a patra, Fernandes a fost coautor la primul gol al „pandurilor”, scăpând printre mâini o minge centrată slab în fața porții sale.

Beto, eroare surprinzătoare

După o săptămână, CFR anunța triumfător că a dat lovitura în mercato, punând mâna pe contractul de împrumut al lui Beto, de la FC Porto, iar șefii credeau că l-au apucat pe Dumnezeu de picior. „Dragonul” a impresionat încă din start, a dat siguranță echipei, care a adunat șapte jocuri consecutive fără eșec în Liga I! Cu Dinamo, poarta s-a „scuturat” însă din nou, iar Beto are și el pe conștiință ultimul gol al „câinilor”, din prelungiri, ce avea să aducă și victoria echipei lui Ciobotariu. Cu „U”, Beto a gafat iar. În prelungirile primei reprize, a bâlbâit o minge în propriul careu, Tony i-a furat-o și a înscris golul care a relansat meciul.

Nu doar cei trei portughezi le-au creat nopți albe fanilor „feroviari”, ci și Mincă. Acesta are pe conștiință eliminarea din Cupă. La Ploiești, Astra a eliminat CFR-ul după un gol al lui Fatai, care a profitat de o bâlbâială între Rada și Mincă la marginea suprafeței de pedeapsă.

De acum până la finalul campionatului sperăm că Beto nu va mai greși, a fost singura eroare pe care a comis-o
Iuliu Mureșan, președinte CFR Cluj

Nu mi-e dat să trăiesc niciun meci fără a avea emoții pe final. La fel a fost și cu «U», din cauza greșelii lui Beto
Arpad Paszkany, patron CFR Cluj

Gafele portarilor CFR-ului din acest sezon

Nuno Claro
Etapa a 3-a:
CFR – Gaz Metan (0-2):
Păcălit de tentativa de deviere a lui Markovic, Nuno Claro este executat de Ciprian Petre cu o lovitură liberă de la 35 de metri.
La 0-1, pe fondul de dominare al „feroviarilor”, Nuno Claro iese greșit pe o centrare, iar Markovic îi ia fața pentru 0-2. Portughezul a fost apoi huiduit copios pe tot parcursul partidei.

Mihai Mincă
„16”-imi Cupă: Astra – CFR (1-0)
Mincă și Rada nu se înțeleg la o minge la marginea careului, Fatai profită și înscrie

Beto
Etapa a 14-a:
CFR – „U” (3-1)
La o minge „acasă” a lui Camora, Beto pierde balonul în fața lui Tony, iar nigerianul reduce din diferența de pe tabelă

Daniel Fernandes
Etapa a 4-a:
Pandurii – CFR (2-0): ªÎn minutul 40, la 0-0, Daniel Fernandes, aflat la debut, scapă inexplicabil din mână o minge ușoară, oferindu-i șansa lui Lemnaru să reia cu capul în plasă din doi metri.

Publicat: 21 11. 2011, 08:20
Actualizat: 21 11. 2011, 08:21