DDB îl distruge pe arbitrul Marcel Bîrsan, după ce a defavorizat Dinamo: „Multă lume îl vede ca pe un bun controlor STB sau chiar ospătar”

DDB îl distruge pe arbitrul Marcel Bîrsan după ce a defavorizat Dinamo
Vezi galeria foto - 7 poze

FC Argeş a învins-o pe Dinamo cu scorul de 2-1, pe teren propriu, în primul meci oficial din 2022 în Liga 1. Gazdele au deschis scorul prin Alexandru Işfan (51), iar roș-albii au punctat în minutul 58, prin Cosmin Matei, dar arbitrul Marcel Bîrsan a fluierat un fault în atac inexistent. Fanii DDB l-au criticat pe „central” și mai mulți specialiști au declarat că a fost viciere de rezultat.

Ionuţ Andrei Şerbana majorat scorul, în minutul 69 din penalty, în timp ce Mirko Ivanovski (86) a punctat pentru Dinamo.

Brigada de arbitri care a condus meciul FC Argeș – Dinamo, 2-1: Arbitru – Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi – Mihai Marius Marica (Bistriţa), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă – Viorel Nicuşor Flueran (Craiova).

Arbitrul Marcel Bîrsan a fost criticat și de către Florin Prunea, fost oficial al roș-albilor: „Viciere de rezultat!”.

Antrenorul dinamovist Flavius Stoican a fost chemat în cabina arbitrilor, acolo unde Marcel Bîrsan a recunoscut că a greșit.

„Multă lume îl vede ca pe un bun controlor STB sau chiar ospătar”

„LĂSAȚI-NE SĂ NE SALVĂM! Am fi preferat ca ai noștri să joace prost și să câștige. Dar au jucat bine. S-au bătut pentru fiecare minge. Au arătat că pot atunci când își doresc să joace. Au alergat, au muncit și meritau măcar un egal. Nu pentru că un egal ne-ar fi încălzit foarte tare, dar ne-ar fi dat curaj, mai ales că urmează o serie de meciuri foarte grele.

Din păcate, parcă am fi blestemați atunci când jucăm să apară Marcel Bîrsan la centru. Anul trecut în aprilie, ne-am dus la Cluj cu o echipă cârpită. Nu știm ce șansă aveam în acel meci, în fața campioanei. Dar cel care nu ne-a dat nicio șansă a fost tot Bîrsan. Două eliminări văzute doar de el, încă din prima repriză: Paul Anton și Bejan. Am rezistat eroic în 9 oameni, până în ultimele minute, când clujenii au reușit să înscrie. După acel meci, toată lumea a fost de acord că eliminările au fost gratuite.

(…) După acel meci, Bîrsan a pozat în victimă. S-a dus pe la Poliție să depună plângere că primește mesaje de la suporteri. Păi, nu plângere trebuia să depună Marcel. Trebuia să-și depună ecusonul FIFA. Și eventual CV-ul la forțele de muncă. Multă lume îl vede ca pe un bun controlor STB sau chiar ospătar.

La meciul de aseară, reclamantul Bîrsan a găsit prilejul perfect pentru a se răzbuna pe Dinamo și pe suporteri. Ne-a anulat un gol perfect valabil. Un gol spectaculos și curat. Matei a căzut în genunchi ca într-o rugăciune la moaștele Sf. Marcel, dar soarta meciului părea decisă încă dinainte de fluierul de start. Noi pe cine trebuie să rugăm să avem parte de arbitraje corecte? E cineva prin CCA care ne aude? Urmează un meci cu una dintre cele mai favorizate echipe. Avem vreo minimă șansă să avem parte de un ARBITRAJ CORECT?” se arată în comunicatul DDB.

Publicat: 23 01. 2022, 08:44