Daniel Pancu a vorbit cu arbitrul Ovidiu Hațegan despre accidentarea horror a lui Elvir Koljic: „A sancționat consecințele, nu faultul”. Ce urmează pentru Poli Iași, după eșecul cu Universitatea Craiova

Daniel Pancu andrei cristea poli iasi
Vezi galeria foto - 9 poze

Poli Iași a pierdut meciul cu Universitatea Craiova, scor 0-1, în etapa a șasea din Liga 1, iar antrenorul Daniel Pancu așteaptă cu nerăbdare pauza competițională dedicată echipei naționale.

În minutul 35 al întâlnirii din Bănie, Marius Mihalache l-a faultat dur pe Elvir Koljic, iar jucătorul Craiovei a părăsit terenul pe targă și cu un verdict dur: fractură.

Daniel Pancu, după Universitatea Craiova – Poli Iași

La finalul partidei, Daniel Pancu i-a cerut explicații arbitrului Ovidiu Hațegan cu privire la cartonașul roșu acordat lui Marius Mihalache, iar acesta i-a spus că a revenit asupra deciziei, după ce inițial acordase doar cartonaș galben, din cauza accidentării dure pe care a sesizat-o ulterior.

„Craiova nu a avut mari ocazii, pentru că noi așa am pregătit jocul. Am fost mult prea timizi în terenul lor, nu ne-am creat nicio situație în prima repriză. Mihalache nu are niciun fel de intenție să își lovească adversarul. Am vorbit cu Ovidiu Hațegan, a sancționat consecințele, nu faultul. Ne pare rău că s-a întâmplat la meciul cu noi. A fost foarte greu pentru noi să rezistăm fără Mihalache, cu toate că pe final echipa a reacționat bine, a stat bine fizic.

E o victorie meritată, Craiova e liderul campionatului, o echipă cu jucători valoroși. Noi încă ne adunăm. A fost o perioadă de șase etape în care am obținut mult mai mult decât ne așteptam. I-am felicitat și acum în vestiar pentru aceste șase jocuri.

Va trebui să transferăm cât mai repede un fundaș central, pentru că nici situația lui Frăsinescu nu e clară. Vine o pauză bine meritată, băieții s-au autodepășit în multe momente. E o perioadă în care va trebui să transferăm un fundaș central, să ne cunoaștem mai bine, să ne recuperăm”, a spus Daniel Pancu, la flash-interviurile de după meci.

Publicat: 02 10. 2020, 23:44
Actualizat: 03 10. 2020, 00:39