„Danci-gol”. FC Vaslui – FC Botoșani 0-1. Danci a înscris cu o execuție spectaculoasă și botoșănenii au realizat una dintre surprizele etapei

• FC Botoșani a reușit să bată surprinzător la Vaslui, după un gol spectaculos marcat de Danci, în inferioritate numerică

Partida a început cu ratarea lui Antal, chiar în minutul 1. Fostul mijlocaș al Oțelului a tras puternic din unghi, la colțul scurt, dar Lazar a respins în corner. Partea întâi a continuat cu o paradă de execuții dezastruoase ale gazdelor. Jucătorii lui Ciobotariu au controlat repriza, dar în fața porții au impresionat doar prin șuturi pe lângă poartă din câțiva metri sau chiar lufturi – cazul lui Viveiros.

Vaslui a continuat dominarea și în partea a doua, însă din nou imprecizia a fost cuvântul de ordine. Madson putea totuși deschide scorul în minutul 52, după ce a scăpat singur cu portarul, dar a tras în Lazar. Lovitura putea veni din partea Botoșaniului, însă Fulop a nimerit doar bara cu un șut de la 16 metri.

Gazdele au presat, însă tabela de marcar a rămas nederanjată. În minutul 72, Botoșani a rămas în 10 după ce Croitoru a intrat cu talpa pe tibia unui adversar, iar speranțele vasluienilor creșteau. Danci le-a retezat însă. În minutul 81, fundașul Botoșaniului a executat excelent o lovitură liberă de la peste 25 de metri: șut direct în vinclu, fără nicio fărâmă de speranță pentru Cerniauskas.

Vaslui s-a zbătut până la final, dar ofensiva a fost lipsită de creativitate și s-a luptat în gol cu apărarea aglomerată a Botoșaniului

Echipele de start:

FC VASLUI: Cerniauskas – Celeban, Balaur, Ortiz, Mușat – Bahia, Madson – Antal, Abelairas, Nuno Viveiros – Temwanjera
Rezerve: Straton, Cuero, Razzotti, Pătulea, Buziuc, Prahic, Enescu

BOTOȘANI: Lazar – Patache, Ivanovs, Oltean, Axinte – Banci, Vașvari – Vertelis, Croitoru, Fulop – Cârjan
Rezerve: Perianu, Tincu, Ghinga, Puri, Stojkov, Hadnagy, Dorrego

FC Vaslui și FC Botoșani deschid ziua de luni a meciurilor programate în etapa a 22-a a Ligii I. Cele două grupări moldovene se luptă pentru obiective diametral opuse.

FC Vaslui are nevoie de o victorie pentru a nu pierde contactul cu Dinamo, principala contracandidată la locul 4, în timp ce botoșănenii au nevoie de succes ca de aer pentru a scăpa de presiunea pe care o pun codașele Ligii I.

În tur, meciul FC Botoșani și FC Vaslui s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 1-0, gol Codoban (80). Cele două formații s-au mai întâlnit între timp și în Cupa României, dar de această dată s-au impus vasluienii cu un categoric 4-1.

Partida dintre FC Vaslui și FC Botoșani va fi LIVE TEXT pe www.prosport.ro și live pe DigiSport 1, de la ora 18:30.

URMĂ‚RIȚI AICI CELE MAI IMPORTANTE FAZE ÎN FORMAT LIVE TEXT!

ECHIPE PROBABILE:

FC Vaslui: Cerniauskas – Celeban, Balaur, C. Ortiz, Mușat – Madson, Razzotti – L. Antal, Abelairas, N. Viveiros – Temwanjera

Antrenor: Liviu Ciobotariu

FC Botoșani: Lazar – Patache, Oltean, Ivanovs, Acsinte – Tincu, Vașvari – Croitoru, Hadnagy, Vertelis – Stojkov

Antrenor: Leo Grozavu

Publicat: 17 03. 2014, 20:20
Actualizat: 17 03. 2014, 20:26