Dan Petrescu, mulțumit chiar și de arbitraj după victoria cu Sepsi: „Îi dau dreptate că trebuia să îl elimine pe Bordeianu!”

Meciul de fotbal dintre CFR Cluj si Sepsi Sfantu Gheorghe, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj Napoca, luni 25 octombrie 2021. © FOTO:Flaviu Buboi/SPORT PICTURES

Dan Petrescu, antrenorul echipei CFR Cluj, s-a declarat mulțumit după victoria cu Sepsi Sfântu Gheorghe.

CFR Cluj și Sepsi Sfântu Gheorghe s-au întâlnit în cadrul etapei cu numărul 13 din Liga 1 și ardelenii s-au impus cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Bouhenna, în minutul 24, respectiv Culio, în minutul 53. Campioana a încheiat partida în inferioritate numerică, după cartonașul roșu încasat de către Bordeianu, în minutul 80.

Roland Niczuly, portarul lui Sepsi, a apărat penalty-ul executat de către Culio, însă a respins până la veteranul lui CFR Cluj, care a trimis în cele din urmă mingea în poartă.

Dan Petrescu, mulțumit după victoria cu Sepsi

Dan Petrescu s-a declarat mulțumit și de arbitraj, deși a avut un jucător eliminat în cadrul acestei partide. De asemenea, acesta a fost mulțumit de faptul că jucătorii au respectat ceea ce au lucrat la antrenament.

Totodată, antrenorul și-a exprimat aprecierea pentru omologul său de la Sepsi, Cristiano Bergodi, și a anunțat că elevii săi vor avea o zi de pauză.

„Spuneți-mi un meci ușor care există în fotbal astăzi! Nu mai există meciuri ușoare, nici măcar în campionatul nostru. Mă bucur că am respectat ceea ce facem la antrenament. Mă bucur că am avut ocazii mari, dar îmi pare rău că Omrani și Alibec nu au dat gol, pentru că aveau nevoie.

Adversarul nu știu dacă a avut vreo ocazie. Au început mai bine, într-adevăr, dar fără să creeze ceva clar. Eu nu țin minte să fi avut vreo ocazie. Au un antrenor foarte bun, pe care eu îl respect foarte mult și eu îl apreciez.

Per total, a avut dreptate arbitrul și îi dau dreptate că trebuia să îl elimine pe Bordeianu.

Băieții trebuie să aibă și ei liber, că nu au mai avut liber de nu știu când. După, urmează meciul de sâmbătă”, a spus Dan Petrescu, la flash-interviurile de după meci.

Publicat: 25 10. 2021, 23:19