Dan Petrescu l-a exclus din lot pe Denis Alibec. Decizia de ultimă oră luată de CFR Cluj, după gestul din meciul cu Academica Clinceni

Ce se întâmplă cu Denis Alibec. Decizia luată de CFR Cluj în privința sa

Denis Alibec a fost exclus din lotul lui CFR Cluj, după gestul făcut în meciul cu Academica Clinceni, programat ieri, în Gruia și încheiat cu victoria ardelenilor, scor final 2-0. Dan Petrescu a fost extrem de supărat pe atitudinea atacantului său, astfel că a decis să-l pedepsească.

Așa cum ProSport a anunțat luni, după încheierea partidei, Denis Alibec a dispărut, pur și simplu, de pe banca de rezerve, în minutul 70, spre uimirea celor din jurul lui și a staff-ului lui Dan Petrescu. Tensiuni au existat și înainte de startul meciului, jucătorul exprimându-și supărarea într-o discuție privată cu tehnicianul lui CFR Cluj.

Denis Alibec a fost exclus din lot de CFR Cluj

În ziua meciului, atacantul de 30 de ani i-a solicitat „Bursucului” mai multe minute de joc, pentru a putea reveni la forma care l-a consacrat.

Contactat telefonic de către ProSport, Alibec a avut o altă variantă și afirmă că a avut o nevoie fiziologică, după care s-ar fi întors, la gard, în dreptul băncii de rezerve.

„Am avut nevoie să mă duc la toaletă. Nu am avut nicio problemă de alt gen. Nu am plecat de la stadion direct, am așteptat să se termine meciul. Am fost la toaletă și apoi am revenit la gard acolo lângă bancă. Nu a fost nimic”, a declarat atacantul.

Dan Petrescu a ținut să-i aplice o „corecție” lui Denis Alibec și să nu-i mai permită pregătirea cu echipa, anunță GSP. Jucătorul adus de Marius Șumudică în Gruia va fi indisponibil pentru următoarele partide ale clujenilor.

Publicat: 30 11. 2021, 16:00
Actualizat: 30 11. 2021, 16:07