Cuplul Dayro-Arthuro a adus victoria în meciul cu Brașovul

Dacă Arthuro și-a încununat evoluția cu un gol echivalent cu prima sa reușită în Ghencea și cu trei puncte mari aduse Stelei, Dayro l-a lobat pe Stelea și i-a pus pe frunte mingea de 2-1 colegului său din atac.

După seceta de la Vaslui, Steaua și-a recăpătat apetitul ofensiv din retur cu marcă sud-americană. Arthuro, cel care a fost adus pentru a suplini despărțirea de Pepe Moreno, s-a înțeles perfect în avanposturi cu Dayro, cel de la care se așteaptă să suplinească transferul lui Dică la Catania. Meciul cu FC Brașov a evidențiat un cuplu Dayro-Arthuro capabil în orice moment să surprindă adversarul prin execuții scurte și de efect. De altfel, așa a și fost învinsă echipa lui Răzvan Lucescu. Mai întâi lobul lui Dayro, pentru ca pe final victoria să fie adusă din centrarea columbianului finalizată cu capul de Arthuro. Și brazilianul ar fi putut bifa „dubla”, dacă în prima repriză, după același scenariu, Stelea nu ar fi scos mingea de la păianjenul porții.

Lovin și Nicoliță, huiduiți de fani
La extrema cealaltă au stat, duminică seara, Florin Lovin și Bănel Nicoliță, apostrofați la scenă deschisă de propriul public. Dacă primul a fost fluierat copios la înlocuirea din minutul 83, „Jardel” a fost huiduit chiar dacă nici măcar nu a jucat, el fiind luat în colimator de fani în timp ce se încălzea, după evoluțiile sale din ultima vreme.

Gabi Balint, fost jucător Steaua:
„Arthuro a făcut opt acțiuni bune cu Dayro. Arthuro trebuie jucat mai mult cu mingi pe sus. Dayro poate deveni, în timp, providențial.”

Helmut Duckada, fost jucător Steaua:
„Arthuro și Dayro au nevoie de acomodare. Mai trebuie lucrat la moral. Arthuro va ajuta pe viitor, iar despre Dayro nu îmi pot face o părere.”

Emeric Ienei, fost antrenor Steaua:
„Dayro a jucat bine și este un fotbalist folositor. Arthuro a marcat un gol, dar în rest nu s-a văzut prea mult. Totuși, este la al treilea meci.”